Biurowce, które powstaną obok Spodka będą nosiły nazwę KTW
31.03.2016 12:30, aktual.: 31.03.2016 16:42
KTW - taką nazwę będą miały biurowce, które wkrótce powstaną obok katowickiego Spodka - podała realizujące inwestycję firma TDJ Estate. Nazwie, która jest skrótem oznaczającym Katowice, towarzyszy element graficzny symbolizujący koniec pewnego etapu oraz nowy początek.
Projekt architektoniczny dwóch wież, które powstaną w miejsce wyburzonego budynku Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, zostanie zaprezentowany 19 maja podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Od czwartku natomiast znana jest nazwa biurowców. To .KTW - poprzedzony kropką skrót stosowany bardzo często w komunikacji kolejowej i lotniczej. Logo uzupełniają równoległe linie przedstawiające bryły powstających biurowców. Element graficzny ma oznaczać zakończenie pewnego etapu i jednocześnie nowy początek dla przestrzeni po siedzibie DOKP, na której biurowce powstaną - podają przedstawiciele TDJ Estate.
Działka, na której wkrótce powstaną wysokościowce jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury - tuż obok Spodka i wybudowanych niedawno gmachów Międzynarodowego Centrum Kongresowego i nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Inwestor deklaruje, że zobowiązuje go to do realizacji projektu, który będzie czymś więcej, niż tylko funkcjonalną przestrzenią biurową.
"Świadomość rangi tego miejsca jest tym większa, że prawie wszystkie osoby zaangażowane w inwestycję są mocno związane z Górnym Śląskiem. Dlatego bez trudu przyszło nam zrezygnować z popularnego w branży słownictwa angielskiego i mocno związać się z miastem, w sercu którego powstanie obiekt" - powiedział prezes TDJ Estate Maciej Wójcik.
Logo biurowców .KTW nawiązuje do brył wysokościowców widzianych z perspektywy ul. Chorzowskiej. W sierpniu 2015 r. stworzyła je Joanna Sowula, współpracująca z odpowiadającym za projekt architektoniczny zespołem pracowni Medusa Group. W grudniu 2015 r. okazało się, że w przygotowanym logotypie, podobnie jak w znaku promującym Katowice jako Miasto Muzyki UNESCO, wykorzystano motyw równolegle ułożonych linii.
W grafice należącej do instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów linie symbolizują budynek NOSPR-u i klawisze fortepianu, natomiast w przypadku .KTW stanowią bezpośrednie odniesienie do detalu architektonicznego fasady.
"W związku z tym, że logo Miasta Muzyki zostało zaprezentowane jako pierwsze, zastanawialiśmy się nad modyfikacją naszego znaku. Jednak po dłuższej analizie uznaliśmy, że pewne analogie są zgodne z naszą wizją jak najściślejszego wpisania inwestycji w dzisiejsze Katowice. Dodatkowo po prezentacji wizualizacji stanie się oczywiste, dlaczego logo biurowców wygląda właśnie tak" - wskazał Wójkcik.
Prezentacja szczegółów projektu architektonicznego kompleksu biurowego .KTW obędzie się 19 maja w trakcie VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Większość działań promocyjnych .KTW ma być równocześnie reklamą całej metropolii.
Od czwartku ruszają profile biurowców .KTW w mediach społecznościowych. W materiałach reklamowych lokalizacja inwestycji definiowana będzie jako "Katowice i 2-milionowa metropolia". Na użytek mediów społecznościowych, kierowanych do najemców, branży nieruchomościowej i liderów opinii w Warszawie, stworzony zostanie hasztag #OdkryjKTW.
Inwestycja będzie składała się z dwóch wysokościowców połączonych podziemnym garażem. Zdecydowana większość powierzchni budynków będzie przeznaczona na funkcję biurową, która zostanie uzupełniona o przestrzeń handlowo-usługową, gdzie znajdą się m.in.: kantyna, oddział banku, firmy sektora finansowego oraz centrum medyczne i kawiarnia. Obiekty nie powstaną równolegle, lecz w dwóch etapach, co ma to zapewnić możliwość płynnej komercjalizacji oraz stworzyć perspektywę elastycznego rozwoju potencjalnym najemcom. Terminu zakończenia budowy inwestor na razie nie podaje.
Kompleks powstanie na działce o powierzchni 0,7 ha, na której stał biurowiec DOKP. Budowla miała 18 kondygnacji i ponad 17 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Latem 2013 r. firma TDJ Estate kupiła go od PKP za 29 mln zł. W grudniu 2015 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę wysokościowców w miejsce wyburzonego budynku.