BOŚ Bank: Wzrost PKB przyspieszy pow. 3% w 2017 r. dzięki inwestycjom publicznym
Warszawa, 10.02.2017 (ISBnews) - Dynamika wzrostu PKB w 2017 r. sięgnie powyżej 3% (wobec 2,8% w ub.r.) dzięki wzrostowi inwestycji publicznych, prognozują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
10.02.2017 14:16
"Biorąc pod uwagę solidną poprawę danych ze sfery realnej w ostatnich miesiącach 2016 r., powszechną poprawę wskaźników koniunktury gospodarczej, stabilne perspektywy wzrostu konsumpcji prywatnej oraz eksportu, sprzyjającą inwestycjom niższą bazę odniesienia, oczekujemy ponownego wzrostu dynamiki PKB w kierunku 3% r/r w I kw. 2017 r. W kolejnych kwartałach oczekujemy sukcesywnego przyspieszenia dynamiki wzrostu przy założeniu dalszego wzrostu dynamiki inwestycji publicznych oraz lekkiej poprawy wyników inwestycji przedsiębiorstw prywatnych" - czytamy w raporcie miesięcznym banku.
"Oczekujemy wzrostu dynamiki PKB powyżej 3% r/r w 2017 r., głównie dzięki silniejszemu ożywieniu inwestycji publicznych. To jak mocno tempo wzrostu przewyższy poziom 3% będzie z kolei zależało od prywatnych inwestycji przedsiębiorstw. Pomimo bardzo korzystnych perspektyw popytu, póki co dane z początku roku wskazują na umiarkowany optymizm w tym zakresie" - czytamy dalej.
Przewidywania co do wzrostu gospodarczego w IV kw. 2016 r. mieszczą się w zakresie 2,4-2,5% r/r (potencjalne wyniki w przedziale 2,4-2,7% r/r), wskazali analitycy banku.
"Na podstawie opublikowanych danych oraz innych cząstkowych danych i informacji możemy wnioskować, że w IV kw. 2016 r. lekko przyspieszyła dynamika inwestycji, najprawdopodobniej inwestycji publicznych. Wzrosła jeszcze dynamika spożycia gospodarstw domowych" - czytamy w materiale.
Co do tempa ożywienia eksportu - analitycy pozostają ostrożni, wskazując na utrzymujące się zewnętrzne czynniki ryzyka (polityka gospodarcza w USA, perspektywa Brexitu).
W styczniu 2017 r. analitycy BOŚ Banku spodziewają się wskaźnika inflacji CPI na poziomie ok. 1,8% r/r. Oczekują kształtowania się wskaźnika inflacji CPI w kolejnych kwartałach w przedziale 1,5-2% r/r.
"W II poł. br. w okresie wyhamowania dynamik wzrostu cen paliw oraz żywności oczekujemy natomiast silniejszego wzrostu cen inflacji bazowej, w tym inflacji po wykluczeniu cen administrowanych. Uważamy, że utrzymujące się korzystne perspektywy dla konsumpcji prywatnej, przy już wyraźnym wzroście kosztów działalności firm oraz ograniczeniu skali deflacji towarów i usług importowanych, przełożą się na systematyczny wzrost inflacji po wykluczeniu cen żywności, energii i pozostałych cen administrowanych w kwartałach kolejnych" - czytamy dalej.
"Sądzimy, że Rada nie podwyższy stóp procentowych w sytuacji jedynie niewielkiej skali wzrostu inflacji CPI ponad poziom 1,5% (tj. niewielkiej skali ujemnej realnej stopy procentowej)" - podsumowali analitycy BOŚ Banku.
(ISBnews)