Trwa ładowanie...
d1tt4z4
ryba
12-02-2009 15:20

Brak ustawy o rynku rybnym utrudni kontrolowanie połowów

Brak ustawy o organizacji rynku rybnego
sprawia, że nie ma wystarczających instrumentów prawnych do
kontroli sprzedaży ryb - powiedział z Sejmie w czwartek
wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, odpowiadając na pytania
posłów PO w tej sprawie.

d1tt4z4

W połowie stycznia prezydent RP Lech Kaczyński wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją artykułu 23 ust. 1 tej ustawy. Artykuł ten zobowiązuje do sprzedaży ryb w tzw. centrach pierwszej sprzedaży ryb. Ustawa o organizacji rynku rybnego została uchwalona przez Sejm 5 grudnia 2008 r.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda poinformował wówczas, że w opinii prezydenta ustawa nadmiernie ogranicza zapisaną w art. 22 Konstytucji RP swobodę działalności gospodarczej i może doprowadzić do monopolizacji rynku rybnego.

Plocke zaznaczył, że sprawą tego przepisu zajmowało się już w trakcie prac nad projektem ustawy Biuro Analiz Sejmowych, które nie stwierdziło niezgodności z Konstytucją.

Zdaniem wiceministra, odesłanie ustawy do TK spowoduje opóźnienie wejścia w życie ustawy, a resort rolnictwa będzie pracował, korzystając z przepisów ustawy z 2004 r., uchwalonej przed wejściem Polski do UE. Jej regulacje nie wystarczają do kształtowania Wspólnej Polityki Rybackiej - dodał.

d1tt4z4

Jak zaznaczył wiceszef resortu rolnictwa, ustawa do której ma zastrzeżenia prezydent, ma zapewnić realizację 3-letniego programu naprawy rybołówstwa. Brak nowych regulacji utrudnia m.in. kontrole wyładunku ryb z dokumentami pierwszej sprzedaży, a to z kolei grozi przekroczeniem przyznanej przez KE kwoty połowowej dorsza.

Program dotyczący rybołówstwa przewiduje m.in wprowadzenie nowego systemu kwotowania, wzmocnienie kontroli połowów oraz uregulowanie rynku pierwszej sprzedaży ryb. Aby realizować przyjęty plan, polscy rybacy muszą wyładowywać ryby w obecności inspektora rybołówstwa morskiego oraz unikać niezgodności między dokumentami wyładunku i sprzedaży ryb. Muszą także udowodnić, że dorsze łowią tylko wyznaczone kutry.

d1tt4z4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tt4z4