Trwa ładowanie...
d1l65vc

Bratkowski, Chojna-Duch, Gilowska i Glapiński za obniżką stóp o 50 pb w XII - NBP

28.01. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu RPP 5 grudnia 2012 roku za obniżką stóp o 50 pb głosowali: Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch, Zyta Gilowska oraz Adam Glapiński -...

Share
d1l65vc

28.01. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu RPP 5 grudnia 2012 roku za obniżką stóp o 50 pb głosowali: Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch, Zyta Gilowska oraz Adam Glapiński - wynika z opublikowanych przez NBP wyników głosowań Rady.

Przeciwko wnioskowi o obniżkę o 50 pb byli: prezes NBP Marek Belka, Jerzy Hausner, Andrzej Kaźmierczak, Andrzej Rzońca, Jan Winiecki oraz Anna Zielińska-Głębocka. Wniosek nie został przyjęty.

Na grudniowym posiedzeniu padł także wniosek o obniżkę stóp o 150 pb, który poparli Andrzej Bratkowski oraz Elżbieta Chojna-Duch. Przeciwko wnioskowi głosowali: prezes NBP Marek Belka, Zyta Gilowska, Adam Glapiński, Jerzy Hausner, Andrzej Kaźmierczak, Andrzej Rzońca, Jan Winiecki oraz Anna Zielińska-Głębocka. Wniosek nie został przyjęty.

Z opublikowanych wcześniej przez Monitor Sądowy i Gospodarczy podjętych uchwał NBP wynika, że na posiedzeniu RPP 5 grudnia 2012 roku decyzja o obniżce stóp procentowych o 25 pb była jednomyślna - za obniżką głosował prezes NBP Marek Belka oraz 9 członków Rady.

d1l65vc

W grudniu, drugi miesiąc z rzędu, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pb. W styczniu RPP ponownie obniżyła stopy o 25 pb. Obecnie stopa referencyjna NBP w skali rocznej wynosi 4,00 proc., stopa lombardowa 5,50 proc., depozytowa 2,50 proc., zaś redyskonta weksli 4,25 proc.

Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 5-6 lutego.

Treść wniosków dotyczących stóp procentowych wraz z rozkładem głosów członków Rady publikuje NBP. W przypadku, gdy wniosek nie został przyjęty - po upływie 6 tygodni od dnia głosowania, zaś w przypadku podjęcia uchwały dotyczącej stóp procentowych - po ogłoszeniu wyników głosowania nad uchwałą w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Jeżeli na posiedzeniu RPP oprócz podjętej uchwały dotyczącej stóp procentowych głosowano nad innymi wnioskami, które nie uzyskały większości, wówczas wyniki głosowania nad tymi wnioskami są publikowane przez NBP po ogłoszeniu wyników głosowania nad podjętą uchwałą w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.(PAP)

jba/ jtt/

d1l65vc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l65vc
d1l65vc