Trwa ładowanie...

Brexit. Umowa rozwodowa z Unią na ostrzu noża

Umowa rozwodowa z Unią Europejską nie jest na razie ratyfikowana przez brytyjski parlament, a obowiązująca data brexitu to nadal 31 października.

Brexit. Umowa rozwodowa z Unią na ostrzu nożaŹródło: East News
dekd94i
dekd94i

Brexit. Umowa rozwodowa z Unią na ostrzu noża.

Zgoda Izby Gmin dla umowy Johnsona z Unią nie jest pewna, a o jej ewentualnym powodzeniu zadecydują pojedyncze głosy niezdecydowanych posłów.

Oglądaj: Brexit nadal niewiadomą. Marek Zuber: to fatalne dla wszystkich

Wbrew wstępnym założeniom premiera Borisa Johnsona, jego umowa z UE dot. brexitu nie została w sobotę zatwierdzona przez Izbę Gmin. Głosowanie odłożono jednak w czasie. Przeszła za to poprawka mówiąca o tym, że przed decyzją co do ratyfikacji przyjęty musi zostać pakiet dodatkowych aktów prawnych, regulujących szczegóły porozumienia z Brukselą.

dekd94i

Istnieje możliwość, że jeśli parlament zaakceptuje umowę, ale do 31 października nie zostałyby zatwierdzone wszystkie "okołobrexitowe" ustawy, doszłoby do twardego brexitu.

Brexit. Umowa rozwodowa z Unią na ostrzu noża. Komentarz eksperta

- Dla premiera Borisa Johnsona scenariusz wypracowania porozumienia i opuszczenia Unii z końcem października byłby absolutnie idealny. Mógłby powiedzieć wtedy, że dotrzymał danego słowa, a twarda taktyka przyniosła zakładane rezultaty - wskazał Przemysław Kwiecień, główny ekonomista DM XTB, który nazywa Johnsona mistrzem chaosu.

Dodaje, że sytuacja znów jest patowa. Unia teoretycznie mogłaby przyznać kolejne przedłużenie, zapobiegając w ten sposób definitywnie brexitowi bez porozumienia, ale wydaje się, że zrobi to jedynie w ostateczności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dekd94i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dekd94i