Brown ma plan prywatyzacji na 16 mld funtów
Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown ogłosi w poniedziałek szczegóły nowego, rządowego planu prywatyzacji majątku państwa i lokalnych samorządów na łączną sumę 16 mld funtów w okresie najbliższych dwóch lat.
Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown ogłosi w poniedziałek szczegóły nowego, rządowego planu prywatyzacji majątku państwa i lokalnych samorządów na łączną sumę 16 mld funtów w okresie najbliższych dwóch lat.
Plan ma na celu zmniejszenie deficytu budżetu i ustabilizowanie finansów państwowych. Przedstawiany jest jako polityczna alternatywna dla cięć wydatków proponowanych przez opozycyjną Partię Konserwatywną.
Wśród firm, które rząd zaoferuje sektorowi prywatnemu wymieniane są m.in. przyjmujący zakłady w wyścigach konnych bukmacher Tote, zakłady przetwarzania uranu Urenco (udziałowcami są rząd brytyjski, holenderski oraz koncerny E.on i RWE), obsługa promowa na Tamizie w miejscowości Dartford, połączenie kolejowe pod kanałem La Manche Channel Tunnel, oraz administrowanie portfelem studenckich pożyczek.
Na dalszym etapie zostaną sprzedane również niektóre nieruchomości należące do resortów, lub agencji rządowych.
Według fragmentów przemówienia Browna udostępnionych w niedzielę wieczór przez Downing Street, Brown powie na spotkaniu z biznesmenami, że przedwczesne cięcia wydatków grożą wygaszeniem oznak ożywienia w gospodarce, zanim się na dobre nie zacznie.
- Uzdrowienie finansów publicznych musi być dokonane w taki sposób, który wspiera wzrost gospodarki, zamiast go niszczyć. Jeśli o to nie zadbamy, to grozi nas dekada bezproduktywnych wyrzeczeń - przestrzega Brown w swoim przemówieniu.
Brown chce, by obok redukcji deficytu ocenianego na 12 proc. PKB, jednego z najwyższych w grupie państw wysoko rozwiniętych, przychody z prywatyzacji wsparły nowe inwestycje kapitałowe, w których widzi dźwignię wzrostu.
Konserwatyści stwierdzili, iż prywatyzacja, choć ekonomicznie może być uzasadniona, "jest rozwiązaniem na krótką metę i nie może zastąpić długofalowego planu zmniejszenia potrzeb pożyczkowych państwa, narodowego długu i deficytu tak, by kraj nie żył ponad stan".
Torysi zapowiedzieli, że - jeśli dojdą do władzy - zamrożą płace sektora publicznego i zwiększą wiek przechodzenia na emeryturę.
Potrzeby pożyczkowe rządu w 2009 r. oceniane są na 175 mld funtów oraz na 220 mld funtów w latach 2009-10. Gospodarka i finanse wybijają się na najważniejsze kwestie w najbliższych wyborach powszechnych spodziewanych w maju 2010 r.