Brudne, zepsute i z robakami. Takie warzywa i owoce nam wciskają
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła sklepy na terenie całego kraju. Celem kontroli było sprawdzenie jakości sprzedawanych świeżych owoców i warzyw. Posypały się nakazy prawidłowego znakowania towarów i mandaty karne.
24.01.2012 | aktual.: 24.01.2012 16:43
Inspektorzy przeprowadzili kontrole w III kwartale 2011 roku. Kontrola IJHARS została przeprowadzona na w 165 podmiotach gospodarczych na terenie całego kraju, w tym: 88 sklepach detalicznych, 41 sklepach wielkopowierzchniowych, 19 hurtowniach i 17 giełdach i targowiskach. Sprawdzali jakość warzyw i owoców i zgodność z wymaganiami określonymi w normach handlowych Unii Europejskiej.
Kontrolą objęto 1523 partie o łącznej masie 160,8 ton. Jak się okazuje wymagań odnośnie znakowania produktów nie spełniała niemal 1/3 wszystkich warzyw i owoców, czyli 435 partie (29 proc. skontrolowanych partii). Głównym problemem było nie podawanie na opakowaniu lub wywieszce przy produkcie informacji o kraju pochodzenia danej partii oraz norm handlowych. Sklepy niechętnie umieszczają również informacje o klasie jakości oferowanych produktów roślinnych. Do tego dochodzi również brak informacji o nazwie odmiany warzywa lub owocu.
Kolejnym elementem wziętym pod lupę przez inspektorów IJHARS było sprawdzenie minimalnych norm, jakie muszą spełnić sprzedawane produkty, jak dojrzałość, wielkość i prezentacja. Tych wymagań nie spełniło 58 partii świeżych owoców i warzyw o łącznej masie 1,7 ton, czyli 4 proc. skontrolowanych partii.
Wśród uchybień w jakości owoców i warzyw inspektorzy wskazywali, że niektóre były uszkodzone, brudne, z objawami gnicia lub zepsucia, a nawet ze szkodnikami. Nie zgadzały się także deklaracje dot. klasy jakości produktu i jego wielkości.
W przypadku wymagań w zakresie dokumentów towarzyszących, niezbędnych norm nie spełniały 694 partie świeżych owoców i warzyw o łącznej masie 38,1 ton, czyli 46 proc. liczby skontrolowanych partii. Oznacza to braki informacji o kraju pochodzenia bądź nazwie odmiany.
W związku z wykrytymi nieprawidłowościami na sprzedawców posypały się kary. Wojewódzkie Inspektoraty JHARS wydały 26 decyzji administracyjnych, w tym 20 decyzji nakazujących poddanie artykułów rolno-spożywczych zabiegom prawidłowego oznakowania, 5 decyzji nakazujących poddanie artykułów rolno-spożywczych określonym zabiegom, np. uzupełnieniu dokumentacji oraz przeklasyfikowania artykułu do niższej klasy. To jednak nie wszystko. Oprócz tego nałożono 122 mandaty karne na łączna kwotę 22 100 zł.
Inspektorzy zwracają uwagę, że dokonując porównania wyników kontroli przeprowadzonych w I i III kwartale 2011 roku, jakość oferowanych świeżych warzyw i owoców uległa znacznemu pogorszeniu.