Trwa ładowanie...
da3kjuf
finanse

Brytyjski rząd chce uatrakcyjnić dla prywatnych inwestorów plan refinansowania banków

Brytyjski rząd stara się uatrakcyjnić plan refinansowania trzech czołowych banków z pieniędzy podatnika na łączną sumę 37 mld funtów tak, by znalazł on uznanie w oczach prywatnych inwestorów - sugerują nieoficjalne doniesienia.
Share
da3kjuf

Za główną przeszkodą przyjęcia planu przez banki uchodzi to, że do czasu spłaty podatnika, rząd nie przewiduje wypłaty dywidendy posiadaczom akcji zwykłych, lecz tylko akcji preferencyjnych, które przejmie skarb państwa.

Zachodzi w związku z tym obawa, że akcje, które będzie kontrolował skarb państwa nie będą atrakcyjne dla prywatnych inwestorów, zwłaszcza funduszy emerytalnych, a ich akcje będą nadal wyprzedawane na giełdzie.

Według BBC rząd nie wyklucza powrotu do wypłaty dywidendy dla posiadaczy akcji zwykłych po upływie rocznego moratorium, jeśli finansowa kondycja banków będzie to uzasadniać, a interes podatnika zabezpieczony.

da3kjuf

Minister finansów Alistair Darling zaprzeczył zarazem, by oznaczało to przewartościowanie założeń pierwotnego planu refinansowania banków, który przedstawiciele trzech banków otrzymali w poniedziałek.

_ Chcemy zapobiec sytuacji, w której podatnik wkłada miliardy funtów do banku, tylko po to, by patrzeć jak pieniądze te przechodzą w ręce prywatnych udziałowców _- powiedział Darling w wypowiedzi dla BBC. Zastrzegł, że banki, jeśli nie chcą pieniędzy podatnika mogą refinansować się za pośrednictwem sektora prywatnego.

Przedstawiciele trzech brytyjskich banków RBS (Royal Bank of Scotland), Lloyds TSB oraz HBOS (Halifax Bank of Scotland) negocjowali w czwartek w ministerstwie finansów szczegóły rządowego planu refinansowania.

W zamian za zastrzyk 20 mld funtów dla banku RBS i 17 mld funtów dla mających się połączyć banków Lloyds TSB i HBOS, skarb państwa przejąłby 60 proc. udziałów RBS i 43 proc. Lloyds HBOS (jeśli plan połączenia obu banków zaakceptują udziałowcy Lloydsa).

da3kjuf

Podziel się opinią

Share
da3kjuf
da3kjuf