Brytyjski rząd ubezpieczy banki od toksycznych aktywów

Brytyjskie banki będą mogły odpłatnie
ubezpieczyć się od toksycznych aktywów (nieściągalnych długów,
chybionych inwestycji), ale w zamian będą musiały zobowiązać się
do zwiększenia kredytów dla biznesu i konsumentów - ogłosił w
poniedziałek minister finansów W. Brytanii Alistair Darling.

19.01.2009 | aktual.: 19.01.2009 12:16

_ Największe banki ujawnią pożyczki i inwestycje, które przyniosły im straty, uiszczą opłatę towarzystwu ubezpieczeniowemu korzystającemu z gwarancji rządowych i zabezpieczą się w ten sposób przed stratami powyżej ustalonego poziomu _ - skomentowała ten plan BBC.

Motywem tych działań jest przywrócenie zaufania do sektora bankowego i skłonienie go do zwiększenia pożyczek dla firm i konsumentów. Ewentualne ogłoszenie strat z powodu toksycznych aktywów nie będzie już tak dużym szokiem, jak w przyszłości, ponieważ straty pokryje ubezpieczenie.

Jest to drugi etap rządowego wsparcia sektora bankowego; pierwszym była rekapitalizacja banków na sumę 37 mld funtów i zapewnienie płynności na rynku kredytu międzybankowego. Rząd opracował również osobny plan wsparcia pożyczek bankowych dla małych i średnich firm.

Obecne działania zostały po części wymuszone dramatycznymi wydarzeniami z ostatnich dni, takimi jak ujawnienie gigantycznych strat przez Citigroup i Bank of America, lawinowa wyprzedaż akcji wielkiego brytyjskiego banku Barclays oraz wymiana preferencyjnych akcji brytyjskiego skarbu państwa na zwykłe w Royal Bank of Scotland, czego wynikiem jest wzrost rządowych udziałów w tej inwestycji finansowej do blisko 70 proc.

Rząd brytyjski uznał, że ubezpieczenie od toksycznych aktywów jest pilnie potrzebne w związku z serią złych wyników finansowych sektora bankowego.

Alternatywą byłaby nacjonalizacja banków, bądź też stworzenie odrębnego "toksycznego banku", który za pieniądze podatnika odkupiłby od banków złe długi i nieudane inwestycje.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)