BSA: 86 tys. dol. kosztowało firmy nielegalne oprogramowanie
86 tys. dolarów wydały polskie firmy w pierwszej połowie 2009 r. na odszkodowania za używanie nielegalnego oprogramowania oraz konieczność zakupu licencjonowanego - szacuje firma Business Software Alliance (BSA).
Polskie firmy zapłaciły ponad 74 tys. dolarów odszkodowań oraz ponad 12 tys. dol. za związaną z nimi legalizację posiadanego oprogramowania. Z kolei w całym regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) firmy w pierwszym półroczu wydały na to 10 mln dol. Według szacunków BSA, na tę kwotę składają się 3,4 mln dol. odszkodowań oraz 6,6 mln dol. za legalizację oprogramowania. Powyższe dane nie uwzględniają poniesionych przez firmy kosztów prawnych.
Koordynator i rzecznik BSA Bartłomiej Witucki w Polsce potwierdza, że od marca odnotowuje większą liczbę zgłoszeń piractwa w Polsce.
_ Najczęściej zawiadomienia składają zwolnieni pracownicy i zwykle informacje te są dość precyzyjne i wiarygodne _ - tłumaczy.
BSA otrzymuje tygodniowo około 100 zgłoszeń dotyczących naruszeń praw autorskich do oprogramowania.
Zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego można dokonywać za pośrednictwem polskiego serwisu internetowego BSA. W serwisie znajdują się także porady dotyczące zarządzania oprogramowaniem, darmowe narzędzia do samodzielnego audytu zasobów informatycznych, a także informacje na temat konsekwencji technicznych, finansowych i prawnych oraz wizerunkowych wynikających z nienależytego zarządzania oprogramowaniem.
Business Software Alliance to organizacja zajmująca się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Reprezentuje interesy producentów oprogramowania komputerowego oraz ich partnerów produkujących sprzęt komputerowy.