Trwa ładowanie...
d3xhpqe
16-12-2015 10:35

BTFG: ARP realizuje swoją strategię z korzyścią dla innowacyjności i gospodarki

Warszawa, 16.12.2015 (ISBnews) - Pierwszy rok realizacji nowej strategii Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) należy oceniać pozytywnie, uważa prezes firmy doradczej BTFG Adam Ruciński.  Zgodnie z zamierzeniami, ARP postawiła na więcej innowacyjności, silniejsze wsparcie kreatywnych projektów, inwestowanie w zarządzanych przez Agencję specjalnych strefach ekonomicznych (SSE).

d3xhpqe
d3xhpqe

"ARP dynamicznie rozwija obszary swojej działalności. W minionym roku Agencja skoncentrowała się nie tylko na finansowaniu restrukturyzacji przedsiębiorstw, ale także wsparciu innowacji. Obecnie Agencja stwarza korzystne warunki rozwoju przedsiębiorstwom działającym w przemyśle ciężkim oraz w większości gałęzi przemysłu istotnych dla całej gospodarki. Należy też dodać, że funkcjonowanie Agencji nie jest oderwane od rzeczywistości ekonomicznej, dlatego potrzebne jest wsparcie instytucji takich, jak BGK. To dobry kierunek" - powiedział ISBnews Ruciński.

Jednym z najważniejszych elementów strategii było powołanie funduszu ARP Venture, oferującego dofinansowanie w postaci inwestycji kapitałowych oraz finansowania dłużnego z przeznaczeniem na projekty innowacyjne, realizowane przez małe bądź średnie firmy. Warunkiem jest ponadprzeciętna stopa zwrotu, rekompensująca ryzyko inwestycyjne. Jak dotąd podpisano umowy na łączną kwotę przekraczającą 60 mln zł.

Pół roku temu uruchomiono portal Platforma Transferu Technologii, będący jedynym w swoim rodzaju narzędziem do komercjalizacji innowacji. Założeniem PTT jest łączenie partnerów zainteresowanych opracowaniem, sprzedażą oraz pozyskaniem innowacyjnych rozwiązań. Wśród partnerów przedsięwzięcia są duże spółki, uczelnie oraz instytuty naukowo-badawcze.

ARP inwestuje w zarządzanych przez siebie specjalnych strefach ekonomicznych - Mielec i Wisłosan. Ta ostatnia, jako jedyna w Polsce, pozyskała drugi klaster edukacji zawodowej. Stosowną umowę podpisano w czerwcu między strefą a miastem Radom.

d3xhpqe

Ruciński uważa, że dobrze by się stało, gdyby Agencja zachowała swoją autonomię i nie była zależna od decyzji politycznych. Skutkowały bowiem one pośrednimi rozwiązaniami, polegającymi na przechowywaniu w ARP spółek na które nie ma konkretnego planu.

ARP to spółka Skarbu Państwa, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. ARP wspiera rozwój przedsiębiorstw udzielając im pożyczek na zasadach komercyjnych. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

(ISBnews)

d3xhpqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xhpqe