Trwa ładowanie...
ofe

Bucior: czekamy na stanowisko KE ws. projektu zmian w ustawie o OFE

Wiceminister pracy Marek Bucior powiedział, że zapisy projektowanej nowelizacji ustawy o OFE, przewidującej zwiększenie limitów inwestycji zagranicznych OFE, zostały zakwestionowane przez Komisję Europejską. Jak dodał, oczekiwane jest oficjalne pismo KE w tej sprawie.

Share
Bucior: czekamy na stanowisko KE ws. projektu zmian w ustawie o OFE
Źródło: Thinkstockphotos
d20qd6l

W czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Bucior przedstawiał informację w sprawie funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz oceny dotychczasowej działalności OFE.

Według niego za obecny projekt zmian w ustawie o OFE odpowiada resort finansów. - Ma on za zadanie rozwiązać problem wynikający z wyroku z 21 grudnia 2011 roku (Komisja Europejska przeciwko Polsce - PAP). Dotyczy to poziomu lokat aktywów funduszy emerytalnych, poziomu lokat zagranicznych - wyjaśnił.

d20qd6l

Jak powiedział, projekt zmian przewidywał osiągniecie poziomu 30 proc. inwestycje zagranicznych w ramach OFE począwszy od 2021 roku (w 2013 r. poziom inwestycji zagranicznych miał wzrosnąć do 10 proc., w 2015 r. - do 15 proc., w 2017 r. - 20 proc., a 2019 r. - 25 proc.)

- Nowelizacja w tym zakresie została jednak zakwestionowana przez Komisję Europejską. W związku z tym planowana jest korekta scenariusza podnoszenia limitów inwestycji zagranicznych - zaznaczył. Dodał, że 10 października br. przedstawiciele resortu finansów spotkali się przedstawicielami KE w tej sprawie. KE wskazała, że limit 30 proc. od 2021 r. jest nie do zaakceptowania i maksymalny okres przejściowy dla niego powinien wynosić 3 lata.

- W chwili obecnej oczekuje się na przekazanie oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie. Dalsze prace minister finansów będzie prowadził dopiero po uzyskaniu tego oficjalnego stanowiska - powiedział Bucior.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w grudniu 2011 r., że Polska naruszyła ustanowioną traktatem UE swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo, ograniczając możliwość inwestowania Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą.

d20qd6l

W lipcu 2009 r. KE zakwestionowała przepisy polskiej ustawy z 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zgodnie z którymi zagraniczne inwestycje OFE nie mogły przekroczyć 5 proc. ich aktywów. Polska w odpowiedzi do KE argumentowała, że postanowienia unijnego traktatu o swobodzie przepływu kapitału nie mają zastosowania w tej sprawie, fundusze emerytalne są bowiem "podmiotami publicznymi, które można utożsamić z państwem polskim". Polska utrzymywała, że ograniczenia te są uzasadnione.

Trybunał orzekł jednak, że zaskarżone przez KE przepisy polskiej ustawy są objęte postanowieniami traktatu o swobodnym przepływie kapitału. Przypomniał, że fundusze emerytalne prowadzą - pomimo ich celu socjalnego i obowiązkowego przystępowania do drugiego filaru systemu emerytalnego - działalność gospodarczą.

OFE rozpoczęły działalność w 1999 roku. Jak wyjaśnił Bucior, do listopada 2012 r. ZUS do OFE przekazał ok. 183,6 mld zł. - Wartość aktywów netto Otwartych Funduszy Emerytalnych (...) wynosiła 254,7 mld zł. Ta różnica pomiędzy poziomem składek przekazanych a poziomem aktywów, którymi zarządzają OFE, wynosi 71,1 mld zł - powiedział Bucior w czwartek.

d20qd6l

Podziel się opinią

Share
d20qd6l
d20qd6l