Trwa ładowanie...
budimex
04-11-2020 12:38
Artykuł sponsorowany Budimex

Budimex w pierwszej 25. największych podatników w Polsce

Od 2017 roku Budimex awansował z 61 na 25. miejsce wśród największych płatników indywidualnych podatku CIT w Polsce. Polska firma budowlana jest największym płatnikiem podatku wśród firm budowlanych działających na naszym rynku. Według rankingu CIT opublikowanego przez Ministerstwo Finansów we wrześniu tego roku Budimex wypracował 123 mln zł podatku CIT za ubiegły rok.

Budimex w pierwszej 25. największych podatników w PolsceŹródło: materiały partnera
d359zml

W 2018 roku Budimex był jeszcze niżej w rankingu, zajmując 165 miejsce. Tak jak w poprzednich latach, Budimex odprowadził największy podatek wśród innych firm budowlanych w kraju.

- Naszym zdaniem to nie struktura akcjonariatu, ale zaangażowanie firmy w rynek i odpowiedzialność na tym rynku względem dostawców, podwykonawców i społeczeństwa jest miara patriotyzmu gospodarczego – mówi Dariusz Blocher – Prezes Budimex SA. Budujemy w 99% w Polsce, na rzecz polskich inwestorów. Tu płacimy podatki i tu inwestujemy w rozwój zarówno firmy i przez to naszego kraju – dodaje Blocher.

Zdaniem Prezesa Budimeksu dowodem takiej odpowiedzialności są także inne wskaźniki, niebezpośrednio związane z podatkami.

d359zml

- Rocznie płacimy wynagrodzenia dla pracowników w wysokości ponad 1 mld złotych. Współpracujemy z 50 tysiącami dostawców, podwykonawców i kooperantów. Łącznie na naszych budowach pracuje ok. 100 tysięcy osób rocznie. Większość z nich to zarówno firmy polskie a na budowach firmy lokalne. Przykładamy dużą wagę do rzetelnych rozliczeń ze wszystkimi naszymi partnerami – mówi Dariusz Blocher.

Według danych Budimeksu, biorąc pod uwagę podatki w całym łańcuchu dostawców, pracowników i podwykonawców oraz inne świadczenie społeczne jak ZUS, do Skarbu Państwa wraca 70% funduszy przeznaczanych na wynagrodzenia dla generalnych wykonawców budowlanych. W pierwszej 50. największych podatników firmy budowlane nie są liderem.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

- Problemem całej branży dużych firm budowlanych, jest niska rentowność – obecnie wg danych GUS na poziomie od 1-2%, czyli pięciokrotnie mniejsza niż małych firm budowlanych. W efekcie firmy budowlane, mimo że mają większe przychody wcale nie odprowadzają proporcjonalnie większych podatków – tłumaczy Dariusz Blocher.

d359zml

Potwierdza to Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa – Barbara Dzieciuchowicz.

- Marże na kontraktach infrastrukturalnych realizowanych dla Skarbu Państwa i zamawiających samorządowych są bardzo niskie. Do tego dochodzą duże ryzyka, w większości przerzucane na firmy budowlane, związane z warunkami kontraktów realizowanych w okresie około 3 lat od podpisania umowy, a 4, czy nawet 5 lat od złożenia oferty. Dlatego w pierwszej 50-tce największych podatników firmy budowlane nie są praktycznie obecne. – mówi Prezes Dzieciuchowicz.

- Państwo nieustająco powinno prowadzić działania ułatwiające prowadzenie biznesu. W przypadku firm budowlanych pracujących przede wszystkim na kontraktach publicznych jest to szczególnie ważne, równomierne rozłożenie ryzyk kontraktowych, realna waloryzacja wieloletnich umów, stabilne i przewidywalne finansowanie inwestycji, przyczyni się do wzrostu ilości firm budowlanych wśród największych podatników w Polsce – mówi Barbara Dzieciuchowicz.

Od 2011 roku Budimex jest notowany na indeksie WIG Respect (od 2019 r. WIG ESG) najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Budimex jest liderem w branży budowlanej - średnio co czwarty kilometr autostrady, lub drogi ekspresowej oddawanej do użytku jest realizowany przez tę firmę.

d359zml
d359zml