Budowa siłowni jądrowej w Polsce może być tańsza niż zakładano

Budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej może być tańsza niż wcześniej szacowano. Prezes PGE, Tomasz Zadroga uważa, że po awarii siłowni w Japonii mogą być także zaostrzone regulacje dotyczące bezpieczeństwa.

26.05.2011 | aktual.: 26.05.2011 18:26

Podczas rozpoczętego w czwartek w Sopocie Europejskiego Kongresu Finansowego Prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Tomasz Zadroga powiedział dziennikarzom, że budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej może być tańsza niż wcześniej szacowano, ponieważ po awarii elektrowni w Fukushimie "znacząco zmalał popyt na tego typu urządzenia i dostawcy poszukują teraz potencjalnych klientów". Polska szacuje koszty budowy siłowni na ok. 10 mld euro.

Prezes PGE uważa także, że "pojawią się nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa elektrowni". Podkreślił, że w Polsce wykorzystane będą urządzenia generacji III/III+. "Są one bardzo bezpieczne i w porównaniu do elektrowni II generacji to są zupełnie inne zakresy bezpieczeństwa" - dodał.

Poinformował, że do końca 2011r. PGE wybierze trzy lokalizacje, które zostaną dokładnie zbadane i dopiero potem, do końca 2013r. - po wyborze technologii - zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji pierwszej polskiej jądrówki.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) została wskazana przez rząd na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Inwestycję ma poprowadzić spółka PGE Elektrownia Jądrowa.

W marcu 2010 r. ministerstwo gospodarki ogłosiło ranking potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej. W zestawieniu pierwsze miejsce zajął Żarnowiec, drugie - Klempicz, a trzecie - Kopań. Żarnowiec i Klempicz były miejscami wybranymi pod budowę już w połowie lat 80.

Na razie rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć do końca 2020 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)