Trwa ładowanie...
ycipk-1ik8dx

Bundesbank: Wyższy wiek emerytalny nie może być tematem tabu

Niemiecki bank centralny prognozuje, że Niemcy będą musieli pracować nawet do 70 roku życia, aby system emerytalny się nie załamał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
seniorzy i telefon
seniorzy i telefon (iStock.com, Fot: Sladic)
ycipk-1ik8dx

Bank Federalny Niemiec szacuje, że mieszkańcy kraju w przyszłości będą musieli pracować o wiele dłużej. „Sytuacja demograficzna powoduje, że system emerytalny będzie pod coraz większą presją, zwłaszcza od połowy przyszłej dekady” – czytamy w październikowym raporcie banku.

Jego autorzy przekonują, że aby zachować stabilność systemu konieczne są w nim zmiany. "Podstawą dla dalszych reform jest wiek emerytalny" – zaznaczają. Od 2012 roku Niemcy stopniowo podnoszą wiek przejścia na emeryturę z 65 do 67 lat w 2031 roku. Ale zdaniem ekspertów to za mało, bo około roku 2025 na emerytury zaczną przechodzić ludzie urodzeni w czasie wyżu demograficznego.

ycipk-1ik8dx

Trzeba pracować dłużej

Dlatego Bundesbank sugeruje, aby do 2070 roku podnieść wiek emerytalny w Niemczech do 69 lat i czterech miesięcy. Także organizacje międzynarodowe jak OECD, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Komisja Europejska zachęcają, aby podnosić wiek emerytalny wraz ze wzrostem średniej długości życia.

Obejrzyj: "Emerytura obywatelska nie jest remedium". Prezes ZUS mówi wprost

ycipk-1ik8dx

Z wyliczeń Bundesbanku wynika, że gdyby osoby urodzone w roku 2001 zaczęły przechodzić na emerytury w maju 2070, czyli w wieku 69 lat i czterech miesięcy, to nie tylko odciążyłoby to kasy emerytalne, ale wzmocniło także cały potencjał gospodarczy kraju.

Ostatni pakiet ustaw emerytalnych niemieckiego rządu gwarantuje, że do 2025 roku wysokość świadczeń dla tak zwanego standardowego emeryta nie spadnie poniżej 48 procent średniego krajowego wynagrodzenia. Standardowy emeryt to osoba, która przepracowała 45 lat zarabiając w tym czasie tyle, ile wynosiło średnie wynagrodzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-1ik8dx

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1ik8dx

ycipk-1ik8dx
ycipk-1ik8dx