ycipk-13qsif
ycipk-13qsif

Burger King - Najnowsze informacje

Nowe logo Burger Kinga zostało zaprojektowane w 2002 roku flickr.com
Podziel się

Burger King to sieć restauracji typu fast food, której specjalnością są burgery. Symbolem marki jest „Whopper”, hamburger, który obecnie uważany jest za symbol popkultury.

ycipk-13qsif

Historia

Podstawą utworzenia sieci barów szybkiej obsługi Burger King, były restauracje Insta-Burger King założone w 1953 roku przez Keitha J. Kramera i Matthew Burnsa w Jacksonville na Florydzie. Rok później, gdy sieć napotkała problemy finansowe, restauracje wykupili właściciele franczyzy w Miami, David Edgerton i James McLamore. Przemianowali je również na „Burger King”. Nowi właściciele rozwijali sieć przez kolejne lata, otwierając ponad 250 lokali w Stanach Zjednoczonych. W 1963 roku powstał pierwszy bar szybkiej obsługi pod szyldem Burger Kinga na Portoryko.

W 1967 roku restauracje nabyła firma Pillsbury Company. W celu skutecznej restrukturyzacji sieci nowy zarząd zatrudnił byłego prezesa konkurencji, sieci McDonald's, Donalda N. Smitha. Zmieniono niemalże całą strukturę przedsiębiorstwa, warunki zawierania franczyzy, a nawet rozszerzono menu i zunifikowano wystrój lokali. Niedługo później wypuszczono szereg reklam telewizyjnych uderzających w głównych konkurentów, przede wszystkim McDonald's.

Druga połowa lat 80. minęła pod znakiem osłabienia pozycji Burger Kinga na rynku i nieefektywnych działań kadry zarządzającej. W końcu w 1989 roku firmę Pillsbury Company wykupił brytyjski konglomerat Grand Metropolitan. Szefem sieci został Barry Gibbons, a koncern doświadczał wzlotów i upadków. Efektywna współpraca z wytwórnią Walt Disney przeplatała się z nie dającymi spodziewanych rezultatów kampaniami reklamowymi. Sieci nie pomogła również fuzja z koncernem Guinness w 1997 roku. Współpraca dobiegła końca trzy lata później.

Wraz z początkiem XXI wieku sieć Burger King zaczęła wracać do dawnej świetności. Została bowiem wykupiona przez firmę inwestycyjną TPG Capital, która rozpoczęła szeroko zakrojony plan restrukturyzacji sieci restauracji, a już w 2006 roku przedstawiła pierwszą ofertę publiczną przedsiębiorstwa. W obliczu światowego kryzysu w latach 2007-2010, koncern zdecydował o sprzedaży Burger Kinga firmie 3G Capital of Brazil. Nowy właściciel dokonał połączenia marki z kanadyjską siecią kawiarni Tom Hortons, dzięki czemu Burger King stał się znowu rentowny, a Tom Hortons zyskał reklamę na cały świat.

ycipk-13qsif

Liczba restauracji

W 2016 roku liczba restauracji Burger King przekroczyła 15 tys. Niemal połowa lokali znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Pierwszym lokalem otworzonym poza USA była restauracja w mieście Windsor, w kanadyjskim stanie Ontario (1969). W 1971 roku Burger King wkroczył do Oceanii, a cztery lata później do Europy. Tu pierwszy bar szybkiej obsługi tej marki powstał w Madrycie. Na przełomie lat 70. i 80. Burger King otworzył kilkanaście restauracji w Ameryce Południowej, na przykład w Caracas, Buenos Aires i Santiago. W latach 80. Burger King rozpoczął ekspansję na Azję. Zawitał między innymi na Tajwanie, w Singapurze, Korei Południowej i Japonii. W ostatnim przypadku doszło do zamknięcia sieci w 2001 roku i jej reaktywacji sześć lat później.

W 2008 roku światowa sieć Burger Kinga została podzielona na trzy regiony: EMEA (Bliski Wschód, Europa i Afryka), APAC (Azja i Państwa Pacyfiku), a także LAC (Ameryka Łacińska i Karaiby). W każdym z nich powstały spółki zarządzające franczyzami zawieranymi między firmą a franczyzobiorcami. Jedynym krajem, w którym Burger King nie działa pod własną nazwą, jest Australia. Tam restauracje marki zdobi szyld „Hungry Jack's”.

Działalność w Polsce

ycipk-13qsif

Pierwszy lokal Burger Kinga w Polsce powstał w 1992 roku. Znajdował się na Placu Zbawiciela w Warszawie. Do 2001 roku otwarto kilka kolejnych restauracji, jednak w obliczu silnej konkurencji ze strony barów szybkiej obsługi McDonald's, restauracje Burger King wykupiła spółka AmRest Holdings. Logo marki zniknęło z polskich ulic na rzecz KFC. W 2007 roku AmRest postanowiło reaktywować Burger Kinga, a pierwszy lokal otwarto w galerii Złote Tarasy w Warszawie. W 2017 roku sieć posiadała ponad 50 restauracji na terenie Polski, między innymi we Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Gdańsku, Lublinie czy Szczecinie.

Siedziba i zarząd

Siedzibą sieci Burger King jest Miami-Dade County, na Florydzie. Zarządza nią natomiast Alexandre Behring, jako prezes koncernu 3G Capital Inc.

ycipk-13qsif
ycipk-13qsif
ycipk-13qsif