Trwa ładowanie...

Burza w Sejmie. Poszło o ceny paliw. Sasin: w Europie płacą w przeliczeniu 11 zł

- Polacy płacą 7,30 zł za litr paliwa i rząd na tym żeruje - powiedział w Sejmie Adam Szłapka (KO). Do jego słów natychmiast odniósł się Jacek Sasin, wicepremier. - Proszę przestać kłamać. Dzięki temu, że Orlen zminimalizował swoje marże, a rząd "do absolutnego minimum" obniżył wszystkie narzuty na ceny paliw, dzisiaj mamy najtańsze paliwo w Europie - mówił szef MAP. - W wielu krajach Europy cena paliwa w przeliczeniu na złote przekracza 11 zł - dodał.

"Dzięki temu, że Orlen zminimalizował swoje marże, mamy najtańsze paliwo w Europie" - mówił Jacek Sasin w Sejmie "Dzięki temu, że Orlen zminimalizował swoje marże, mamy najtańsze paliwo w Europie" - mówił Jacek Sasin w Sejmie Źródło: East News, fot: Piotr Molecki
d191xys
d191xys

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin odniósł się w środę w Sejmie do wystąpienia posła Adama Szłapki (KO), który powiedział m.in., że "Polacy płacą 7,30 zł za litr paliwa i że rząd żeruje na Polakach". Poseł domagał się, by Sasin powiedział, jaki ma plan, "żeby podzielić się tym żerem z Polakami".

- Pan mówi, że dzisiaj litr benzyny w Polsce kosztuje powyżej 7 zł. Tak, to jest bardzo drogo. Ale w wielu krajach europejskich cena paliwa w przeliczeniu na złotówki - przekracza 11 zł. Mamy najtańsze paliwo - ono jest bardzo drogie, ale to nie jest wina ani Orlenu, ani rządu, ani kogokolwiek w Polsce. I doskonale państwo o tym wiecie, ale żerujecie na tym, bo chcecie na tym budować swój kapitał polityczny - powiedział Sasin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"

Jak dodał wicepremier, drogie paliwo to "wina wysokiej ceny surowców energetycznych".

d191xys

- Panie pośle, bardzo proszę, aby pan przestał kłamać w tej izbie (...) Wysoka izba zasługuje na prawdę, a prawda jest taka, że Orlen uzyskuje dzisiaj zyski głównie z rynków zagranicznych - powiedział Sasin. Podkreślił, że Orlen to międzynarodowy koncern i dzięki temu może uzyskiwać zyski na zagranicznych rynkach.

Ceny paliw powyżej 7 zł. "Najtaniej w Europie"

Jak zaznaczył wicepremier Jacek Sasin, polski rząd podjął działania, dzięki którym obniżono "do absolutnego minimum, w ramach tarczy antyinflacyjnej wszystkie narzuty na ceny paliw i innych surowców energetycznych", a także obniżono "do minimum wymaganego prze Unię Europejską VAT i akcyzę".

- Dzięki temu, że również Orlen zminimalizował swoje marże - mamy dzisiaj najtańsze paliwo w Europie - podkreślił wicepremier.

Ceny paliw przekroczyły barierę 7 zł za litr benzyny i oleju napędowego. I to mimo ochrony tarczy antyinflacyjnej, która ma działać do końca lipca. Do drożyzny na stacjach odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

d191xys

- Obniżyliśmy VAT na paliwo, obniżyliśmy akcyzę. Zrobiliśmy wszystko, by koncerny paliwowe miały jak najniższą marżę - mówił premier w ubiegłym tygodniu w trakcie wizyty w gospodarstwie rolnym w Michalinie (mazowieckie).

Szef rządu wskazał, że są dwa inne podstawowe czynniki, które wywierają wpływ na cenę paliwa: cena baryłki ropy na rynkach światowych i relacja dolara do złotego.

d191xys

- Na tę pierwszą wielkość mamy bardzo znikomy wpływ, żeby nie powiedzieć żaden - tłumaczył.

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia tego roku nowela ustawy o podatku od towarów i usług czasowo obniża VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Ustawa, która weszła w życie 1 lutego, jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Niższe stawki podatku od towarów i usług obowiązują do 31 lipca br.

Zgodnie z nowelą m.in. z 23 proc. do 8 proc. spadła stawka VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. VAT na gaz zmalał z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymano obniżoną stawkę w wysokości 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d191xys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d191xys