Business Sentiment Index dla Polski w IV kw. spadł o 16 pkt. do 118 pkt. - Deloitte
26.10. Warszawa (PAP) - Deloitte Business Sentiment Index dla Polski w IV kwartale 2011 r. spadł do 118 pkt. wobec 134 pkt. w II kwartale - wynika z opublikowanych w środę badań...
26.10. Warszawa (PAP) - Deloitte Business Sentiment Index dla Polski w IV kwartale 2011 r. spadł do 118 pkt. wobec 134 pkt. w II kwartale - wynika z opublikowanych w środę badań firmy doradczej Deloitte. Średni poziom indeksu dla regionu EŚW to 110 pkt.
"W Europie Środkowej mamy do czynienia ze znaczącym pogorszeniem nastrojów przedsiębiorców. Przodują w tym Polacy, którzy z dużym niepokojem patrzą w przyszłość - aż 60 proc. z nich wyraża przekonanie, że w najbliższym czasie sytuacja ekonomiczna w naszym kraju ulegnie pogorszeniu. Paradoksalnie nie zakładają jednak, że będzie miało to negatywne przełożenie na wyniki ich firmy - niemal 80 proc. polskich prezesów twierdzi, że w nadchodzących miesiącach perspektywy dla ich biznesu będą pozytywne" - napisano w omówieniu raportu.
Z badania wynika, że 62 proc. polskiej kadry kierowniczej uważa, że sytuacja gospodarcza w kraju "lekko się pogorszy", co oznacza wzrost o 47 pkt. proc. wobec II kwartału. 31 proc. badanych uważa, że stan gospodarki będzie bez zmian, wobec 30 proc. w II kwartale. Poprawy spodziewa się 7 proc. badanych, czyli o 44 pkt. proc. mniej niż w II kwartale.
"Optymizm w Polsce i na Słowacji tąpnął. W Polsce odpowiadają za to głównie sektory surowców i energii oraz handlowy" - powiedział podczas prezentacji raportu Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.
"Polska kadra kierownicza nadal pozostaje optymistyczna co do perspektyw swoich firm, ale +zdecydowany+ optymizm spadł o 18 pkt. proc. Przez ostatnie trzy edycje badania nikt z Polski nie wyraził negatywnej opinii o perspektywach dla swojej firmy" - napisano w omówieniu raportu.
ZATRUDNIENIE STABILNE, INWESTYCJE MOGĄ WZROSNĄĆ
Największy odsetek polskiej kadry kierowniczej (69 proc.) spodziewa się, że zatrudnienie w ich firmach w najbliższych 12 miesiącach pozostanie na niezmienionym poziomie, wobec 42 proc. w II kwartale.
"Jeśli będzie zwiększane zatrudnienie, to w nieznacznym stopniu" - zaznaczono w omówieniu raportu.
Z badania wynika, że odsetek ankietowanych spodziewających się wzrostu wysokości wydatków na dobra inwestycyjne w ciągu najbliższych 12 miesięcy w porównaniu z poprzednim badaniem spadł o 9 pkt. proc., a odsetek przewidujących spadek inwestycji wzrósł o 4 pkt. proc. Stabilizacji nakładów spodziewa się 45 proc. badanych.
"Kadra kierownicza z Polski jest najbardziej optymistyczna co do wydatków na dobra inwestycyjne, mimo dalszego pogorszenia nastrojów od III kw. 2010. Obecnie 48 proc. polskiej kadry spodziewa się wzrostu nakładów na dobra kapitałowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Tylko 7 proc. kadry kierowniczej w ostatnim badaniu spodziewa się obniżenia poziomu wydatków inwestycyjnych" - napisano.
45 proc. polskich badanych, o 4 pkt. proc. mniej niż w II kw. ocenia, że kredyt jest łatwo dostępny, 41 proc. badanych (o 5 pkt. proc. więcej niż poprzednio) uważa, że jest on "raczej dostępny".
62 proc. badanych w Polsce spodziewa się wzrostu przychodów ze sprzedaży w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W poprzedniej edycji badania wzrostu przychodów spodziewało się 85 proc. respondentów.
Respondentami badania byli prezesi 185 największych firm w Polsce, Czechach, Chorwacji, Węgrzech, Rumunii i Słowacji. Badanie przeprowadzono w dniach 18 sierpnia - 14 września 2011 r. (PAP)
fdu/ osz/