Trwa ładowanie...

Były premier: kryzys to również moja wina

Były brytyjski kanclerz skarbu i premier Gordon Brown przyznał, że nie rozumiał zawiłości systemu bankowego i ponosi współodpowiedzialność za kryzys finansowy z 2008 roku.
Share
Gordon Brown
Gordon BrownŹródło: AFP, Fot: Stringer
d4ansuq

Londyński dziennik "The Daily Telegraph" cytuje jego wypowiedzi z konferencji ekonomicznej w Bretton Woods w Stanach Zjednoczonych. Na początku 2009 roku Gordon Brown rozbawił brytyjską Izbę Gmin, kiedy po wpompowaniu setek miliardów funtów w zagrożone instytucje finansowe City przejęzyczył się i powiedział: "Uratowaliśmy świat", zamiast: "Uratowaliśmy banki".

Podczas weekendu w New Hampshire był bardziej skromny - przyznał, że wprowadzone przezeń regulacje prawne i mechanizmy kontrolne sektora bankowego były niewystarczające.
"Ustanowiliśmy Urząd Usług Finansowych z myślą, że problem sprawi upadek jednej z instytucji. To był duży błąd. Nie rozumieliśmy, do jakiego stopnia sprawy się splątały". Gordon Brown dodał: "Muszę przyjąć moją odpowiedzialność", ale zaraz zastrzegł, że nie ponosi jej sam.

W Polsce szykuje się pozew przeciwko rządowi »

d4ansuq

Były wieloletni kanclerz skarbu i premier ubiegł tą wypowiedzią raport powołanej przez rząd Niezależnej Komisji do Spraw Banków, której przewodniczący John Vickers ogłosi dziś zalecenia reform systemu bankowego. Jak się oczekuje, znajdą się wśród nich postulaty zaostrzenia kontroli finansowej banków, rozdzielenia oszczędności od spekulacji inwestycyjnych i ustawowego wymogu wyższych rezerw finansowych niż dotąd.

d4ansuq

Podziel się opinią

Share
d4ansuq
d4ansuq