Trwa ładowanie...
d3up93r

BZ WBK odbudowuje sprzedaż kredytów hipot.; w IX zmieni politykę sprzedaży (wywiad)

2.9.Warszawa (PAP) - BZ WBK zwiększa sprzedaż kredytów hipotecznych, których obecnie sprzedaje blisko tyle, co rok wcześniej. We wrześniu bank wprowadzi nową politykę przy...
Share
d3up93r

2.9.Warszawa (PAP) - BZ WBK zwiększa sprzedaż kredytów hipotecznych, których obecnie sprzedaje blisko tyle, co rok wcześniej. We wrześniu bank wprowadzi nową politykę przy sprzedaży tych kredytów, uwzględniającą cross-selling - poinformował PAP Maciej Pawliński, dyrektor w BZ WBK.

"W sierpniu sprzedaliśmy kredytów hipotecznych za około 190 mln zł, czyli tylko o około 8 proc. mniej niż w sierpniu 2008 roku" - powiedział Maciej Pawliński, dyrektor ds. kredytów hipotecznych.

"Odnotowujemy znacząca poprawę sprzedaży tych kredytów, bowiem w I kwartale sprzedaliśmy ich za 125 mln zł, a w drugim za 336 mln zł" - dodał.

d3up93r

W pierwszej połowie 2009 roku portfel kredytów hipotecznych BZ WBK wzrósł o 256 mln zł do 5,87 mld zł, co oznacza wzrost o 5 proc. w stosunku do grudnia 2008 roku.

W 2008 roku bank sprzedał tych kredytów za 2,4 mld zł.

BZ WBK od grudnia 2008 roku sprzedaje kredyty hipoteczne tylko w złotych, a maksymalny poziom LTV wynosi 80 proc.

"Do końca roku na pewno nie wrócimy do franka szwajcarskiego; skupiamy się na tym, by mieć atrakcyjną ofertę w złotych" - powiedział Pawliński.

d3up93r

Średni poziom LTV dla całego portfela kredytów hipotecznych BZ WBK wynosi 68 proc.

Dyrektor poinformował, że bieżące LTV dla klienta "wewnętrznego", czyli klienta, który już ma inne produkty banku, wynosi 55 proc., a zewnętrznego 58 proc.

Około połowa sprzedaży realizowana jest do klientów nowych, którzy nie mają innych produktów banku.

"We wrześniu wprowadzamy nową politykę przy sprzedaży kredytów hipotecznych, uwzględniającą cross-selling. Marża będzie ruchoma, w zależności od tego, z jakich innych produktów będzie korzystał klient" - powiedział Pawliński.

d3up93r

W drugim kwartale 2009 roku udział kredytów udzielonych przez BZ WBK na zakup nieruchomości na rynku wtórnym wzrósł do 42,3 proc. z 36,9 proc. rok wcześniej.

"Większość transakcji dokonywana jest obecnie na rynku wtórnym, zarówno domów jak i mieszkań. Spodziewamy się, że w drugiej połowie zwiększy się udział kredytów na zakup nieruchomości na rynku wtórnym oraz kredytów na budowę domu" - powiedział Pawliński.

Zdecydowaną większość klientów kredytów hipotecznych bank pozyskuje za pośrednictwem sieci własnych placówek. Kilka procent kredytów sprzedawana jest dzięki pośrednikom finansowym.

Sebastian Karbarczyk (PAP)

seb/ pam/

d3up93r

Podziel się opinią

Share
d3up93r
d3up93r