Cała prawda o e‑papierosie. Truje mniej czy bardziej niż zwykły?

Smród, dym i jeszcze te walające się wszędzie niedopałki. Przeciwnicy palenia mogą dużo złego powiedzieć na ten temat. Tymczasem na rynku pojawiło się urządzenie, które sprawia, że wilk jest syty i owca cała.

Cała prawda o e-papierosie. Truje mniej czy bardziej niż zwykły?
Źródło zdjęć: © AFP | Spencer Platt/Getty Images/AFP

Elektroniczny papieros, bo o nim mowa, powoli podbija świat. Wychodzi z niego jedynie para wodna, która nie śmierdzi i nie truje. Nic dziwnego. Urządzenie, które wygląda jak długopis zyskuje sobie coraz więcej zwolenników, a tradycyjny papieros odchodzi w zapomnienie.

– Mogę go palić wszędzie: w biurze, na przystanku, a nawet w autobusie – mówi Łukasz Kucharz (27 l.) z Wrocławia. Urządzenie nikomu bowiem nie przeszkadza. Wciągając parę wodną, wdychamy nikotynę i ponownie wypuszczamy parę.

Dzięki temu osoby, które przebywają z nami w pomieszczeniu, nie są narażone na wdychanie trujących składników. Największym plusem papierosa XXI wieku jest brak substancji smolistych, które powodują raka, impotencję czy choroby serca.

– Pamiętajmy jednak,że e-papieros ma nikotynę i tak samo uzależnia – tłumaczy dr Łukasz Balwicki, kierownik w poradni antynikotynowej dr Łukasz Balwicki, kierownik w poradni antynikotynowej.

W porównaniu z tradycyjnym papierosem to dużo zdrowsze rozwiązanie.Elektroniczne odpowiedniki nie mają substancji smolistych, które powodują raka. Mają jedna nikotynę, która silnie uzależnia, nie są więc do końca zdrowe.

Łukasz Kucharz (27 l.) – To wygodne, bo E-papierosa mogę palić wszędzie. Nikomu on nie przeszkadza, bo nie śmierdzi. Poza tym jest dużo zdrowszy.

Jakie są fakty, a jakie mity:

Fakty:

Nie można go używać w ciąży – e-papieros zawiera nikotynę, która uzależnia i jest niezdrowa dla dziecka
Nie powoduje raka – nie ma w nim substancji smolistych odpowiedzialnych za powodowanie choroby
Można go palić przy dzieciach – nikotyna, którą przyjmujemy nie jest wypuszczana w „dymku” e-papierosa

Mity:

To produkt leczniczy – e-papierosy nie pomagają rzucić nałogu, nie są dostępne w aptekach
Nie uzależnia *– w płynie w e-papierosach jest nikotyna, która uzależnia tak samo jak ta w zwykłych papierosach
*
Nie szkodzi zdrowiu
– e-papieros może powodować zawroty głowy i ból mięśni, arytmię serca i nadciśnienie Do lekarza już bez RMUA! Od kiedy?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)