Catalyst: Powrót do „normalności”

Na rynku papierów komunalnych zawarto jedną transakcję, właściciela nie zmienił żaden papier banku spółdzielczego, nieco żywiej handlowano tylko obligacjami korporacyjnymi.

Catalyst: Powrót do „normalności”
Źródło zdjęć: © Noble Securities

21.12.2010 17:15

Wczorajsza niespotykana aktywność inwestorów na papierach banków spółdzielczych ma swoją cenę. Dziś transakcji nie zawierano wcale, a na sprzedaż trafiły papiery po wygórowanych stawkach. O ile wczoraj duży inwestor kupował obligacje całymi tysiącami płacąc po 100 proc. nominału, tak dziś na sprzedaż wystawiono papiery tych samych serii z ceną sięgającą 102-103 proc. Oferujący liczy na łatwe pieniądze, ale kupujących nie było. Nie może to dziwić, inwestorzy do wyboru mieli bowiem papiery np. BPS Warszawa oferowane po 100,4 proc. nominału, od których płacone odsetki wynoszą obecnie 7,49 proc., a już w połowie stycznia wzrosną do 7,65 proc. Jaki byłby sens kupowania w tej sytuacji papierów np. BS-Piaseczno oferowanych dziś po 103 proc., od których odsetki sięgają 7,14 proc.? Wygląda na to, że do końca roku na rynku papierów spółdzielczych niewiele będzie się działo. Oczekiwania sprzedających są często za wysokie. Od stycznia rynek zyska animatora i być może płynność się poprawi.

Animatorów potrzebuje też rynek obligacji komunalnych. Co prawda są oni obecni, ale żądania cenowe okazują się wygórowane. Dziś sprzedano dwie obligacje Zamościa po 101,5. Okres odsetkowy tych papierów właśnie się rozpoczął (16 stycznia), a skala płaconych odsetek wynosi 6,14 proc. Papiery te wygasną już za rok, zatem łatwo policzyć, że przy dzisiejszej cenie ich rentowność wyniosła 4,51 proc. Przy rentowności na takim poziomie trudno dziwić się inwestorom, którzy omijają ten segment rynku.

Nieco chętniej handlowano papierami komercyjnymi. Największy obrót zanotowano przy papierach BGK – Krajowy Fundusz Autostrad, gdzie właściciela zmieniło 100 obligacji sprzedanych po 102 proc. Przy stałym oprocentowaniu na poziomie 6,25 proc., dało to rentowność (do daty wykupu) na poziomie 5,92 proc.

Sprzedano też 60 obligacji Marvipolu po cenie 100,7 proc. (rentowność 9,3 proc.). Kupon od tych papierów ustalany jest 5,8 pkt proc. powyżej WIBOR3M, co daje szansę na solidne zyski i częstą wypłatę odsetek. Jeszcze większe przychody mogą dać papiery papiery Prime Car Management (nazwa handlowa MasterLease) – tutaj oprocentowanie wynosi 6,5 pkt proc. ponad WIBOR6M, co obecnie daje 10,54 proc. Nic dziwnego, że chętni do ich zakupu cały czas się znajdują, zwłaszcza że spółka działa w obszarze leasingu i najmu długoterminowego samochodów, a końcówka roku była dobra dla branży. Przy zaakceptowanej dziś cenie 102,6 proc., rentowność obligacji czteroletnich wyniosła 9,54 proc.

Emil Szweda, Noble Securities

Źródło artykułu:Noble Securities
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)