Trwa ładowanie...
Noble Securities
gpw
13-01-2011 17:59

Catalyst: Rekordowe obroty Prime Car Management

Tegoroczne sesje na rynku Catalyst nie należą do ciekawych. Dziś pojawiły się większe obroty za sprawą transakcji pakietowych parami PCM, znanego szerzej pod nazwą handlową Masterlease.

Catalyst: Rekordowe obroty Prime Car ManagementŹródło: Noble Securities
deyb7cl
deyb7cl

Tegoroczne sesje na rynku Catalyst nie należą do ciekawych. Dziś pojawiły się większe obroty za sprawą transakcji pakietowych parami PCM, znanego szerzej pod nazwą handlową Masterlease.

Właściciela zmieniło ponad 114 tys. obligacji spółki, co dało obrót nieco przekraczający 11,8 mln PLN (w przypadku tych papierów nominał jednej obligacji wynosi 100 zł). W historii półrocznej obecności tych obligacji na Catalyst, nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by obroty były tak wysokie. Niestety strategia „kup i trzymaj” powszechnie stosowana przez inwestorów obecnych na Catalyst sprawia, że płynność nawet dużych emisji pozostawia sporo do życzenia i większe transakcje realizowane są właśnie w ramach transakcji pakietowych. PCM wprowadził do obrotu dwie serie, o łącznej wartości przekraczającej 523 mln zł, tymczasem jak dotąd tylko na pojedynczych sesjach przekraczał 1 tys. sztuk (10 tys. zł), a i tak mówimy o papierach gdzie transakcje przeprowadza się relatywnie najczęściej.

Cena obligacji, które wygasają w marcu 2012 r. – to one były przedmiotem pakietówki – spada od kilku dni i wyniosła dziś 101,5 proc., najmniej od 20 grudnia. Przy takiej cenie rentowność wyniosła 9,08 proc. (bez uwzględniania zmian WIBOR)
. Oprocentowanie obligacji PCM oparte jest o WIBOR6M powiększony o 6,5 pkt proc. premii, a zmiana oprocentowania następuje na koniec marca i września, dlatego można liczyć, że w kolejnym okresie odsetkowym oprocentowanie będzie wyższe (gdyby przyjąć dzisiejszą wartość WIBOR byłoby to 10,72 proc., co poprawia rentowność do 9,26 proc.). Co ciekawe, cena obligacji PCM wygasających rok później utrzymuje się wyżej, na poziomie 103,5 proc., co daje im rentowność poniżej 9 proc.

Nadal nie handlowano obligacjami wczorajszego debiutanta – Widok Energia. Papiery są atrakcyjne dla inwestorów – odsetki sięgają 7,25 proc. powyżej WIBOR6M i wygasają już we wrześniu i październiku tego roku, ale sama emisja niewiele przekroczyła milion złotych. Trudno liczyć na wysoką płynność, a ci którzy wzięli udział w ofercie, zapewne w zdecydowanej większości zatrzymają obligacje do wygaśnięcia, lub przynajmniej wypłaty pierwszych odsetek.

deyb7cl

Z pozostałych emitentów komercyjnych warto wspomnieć o Anti – tu cena nadal spada dochodząc już do 81 proc. nominału. Niewiele jak na obligacje, które wygasają już w czerwcu br., a emitent ma je wykupić wypłacając jednocześnie 10 proc. odsetek. Inwestorzy ponownie jednak powątpiewają, czy taki scenariusz faktycznie się zrealizuje, co widać także w notowaniach akcji Anti i artykułach prasowych. Poniżej 100 proc. coraz częściej handluje się obligacjami Green House Development, który już w kwietniu ma wykupić swoje obligacje dorzucając 17 proc. odsetek (żaden inny emitent na Catalyst nie płaci tak dobrze). Ale w porównaniu do Anti wyceny są znacznie wyższe (95-98 proc.).

Do 15:15 (czasu pisania komentarza) zawarto tylko jedną transakcję na rynku obligacji komunalnych (chodzi o papiery stolicy) i również jedną na rynku obligacji spółdzielczych (także chodzi o bank z Warszawy). Rynek papierów komunalnych już wcześniej nie był ruchliwy, choć w grudniu przeprowadzano wyraźnie więcej transakcji, ale w przypadku papierów spółdzielczych można mówić o załamaniu płynności od stycznia, choć właśnie od nowego roku działa na tym rynku animator – DM BPS. Animator ustawia jednak szerokie spready cenowe, sięgające 1,5-2,0 proc., dlatego na pierwszą w tym roku transakcję papierami BPS trzeba było poczekać aż do dziś. Inwestor zaakceptował cenę 102 proc., choć przed sylwestrem można było kupić te same papiery za 100,2 proc. w dużych ilościach. Animator natychmiast po transakcji podniósł ofertę sprzedaży do 103 proc. Przy cenie 102 proc. uzyskana rentowność wyniosła 7,69 proc., ale trzeba dodać, że od połowy 2015 r. sposób oprocentowania obligacji tego jednego banku zmieni się – marża
doliczana do WIBOR6M wzrośnie z 3,5 do 5,5 pkt proc., co podnosi rentowność do ok. 8,4 proc.

Emil Szweda, Noble Securities

deyb7cl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deyb7cl