CEDC ze spółką zależną przedstawiły ofertę dla obligatariuszy w ramach restrukturyzacji firmy

26.02. Warszawa (PAP) - CEDC i jej spółka zależna, CEDC Finance Corporation International, przedstawiły ofertę wymiany adresowaną do posiadaczy obligacji spółek. To element...

26.02.2013 | aktual.: 26.02.2013 09:23

26.02. Warszawa (PAP) - CEDC i jej spółka zależna, CEDC Finance Corporation International, przedstawiły ofertę wymiany adresowaną do posiadaczy obligacji spółek. To element restrukturyzacji finansowej, która przewiduje redukcję niepodporządkowanego zadłużenia firmy z tytułu obligacji o ponad 750 mln USD. Jednocześnie spółka podała we wstępnej ocenie IV kw. 2012 r., że dokona za ten okres odpisu aktualizującego o wartości ponad 400 mln USD.

Chodzi o obligacje zamienne z terminem wykupu w 2013 r. oraz obligacje zabezpieczone z terminem wykupu w 2016 r.

"(...) spółka uważa, że udana restrukturyzacja zarówno niepodporządkowanych obligacji zamiennych, jak i niepodporządkowanych obligacji zabezpieczonych poprawi jej sytuację i elastyczność finansową, umożliwiając skupienie się na maksymalizacji wartości posiadanych przez nią marek i pozycji rynkowej. Spółka prowadzi konstruktywne rozmowy z przedstawicielami swych głównych interesariuszy na temat warunków ofert wymiany" - napisano w raporcie.

PROPOZYCJA CEDC

Spółka zaproponowała, by posiadacze niewykupionych obligacji zamiennych o oprocentowaniu 3 proc., zapadających w 2013 r., otrzymali za każdy 1 tys. USD kwoty posiadanych obligacji po 8,86 akcji zwykłych CEDC nowej emisji.

Z kolei posiadacze obligacji o oprocentowaniu 9,125 proc., zapadających w 2016 r., mieliby otrzymać za każdy 1 tys. USD kwoty obligacji po 16,52 akcji zwykłych CEDC nowej emisji oraz 508,2 USD kwoty głównej obligacji o oprocentowaniu 6,5 proc. z terminem wykupu w 2020 r.

Właściciele obligacji oprocentowanych na 8,875 proc., z terminem wykupu w 2016 r., dostaliby za każdy 1 tys. USD kwoty obligacji po 22,18 akcji zwykłych CEDC nowej emisji oraz 682,37 USD kwoty głównej obligacji o oprocentowaniu 6,5 proc., z terminem wykupu w 2020 r.

"Zakładając 100-proc. uczestnictwo w ofertach wymiany, posiadacze niepodporządkowanych obligacji zabezpieczonych otrzymaliby łącznie 65 proc. akcji zwykłych zreorganizowanej CEDC. Niepodporządkowane obligacje zabezpieczone, których wartość niewykupionej kwoty głównej wynosi aktualnie około 957 mln USD (...), zostałyby zastąpione nowymi niepodporządkowanymi obligacjami zabezpieczonymi o oprocentowaniu w wysokości 6,5 proc. z terminem wykupu w 2020 r., o łącznej wartości kwoty głównej wynoszącej 500 mln USD" - napisano w komunikacie.

Z kolei posiadacze obligacji zamiennych, których niewykupiona kwota wynosi ok. 258 mln USD, oraz Roust Trading, posiadający niezabezpieczone obligacje o wartości 20 mln USD, otrzymaliby łącznie 10 proc. akcji zwykłych zreorganizowanej CEDC, proporcjonalnie do posiadanych obecnie obligacji.

"Odrębna zabezpieczona linia kredytowa w wysokości 50 mln USD udostępniona przez Roust Trading podlegałaby wymianie na 20 proc. akcji zwykłych zreorganizowanej CEDC" - podała spółka.

W komunikacie poinformowano jednocześnie, że posiadacze obligacji zapadających w 2016 r. oraz Roust Trading, inwestor CEDC, przedstawili alternatywną propozycję do ofert wymiany ogłoszonych przez spółkę.

CEDC optymistycznie ocenia swoje przyszłe wyniki, ale zaznacza, że obecna wartość przedsiębiorstwa nie wystarcza na pokrycie długu, stąd wypłaty na rzecz wierzycieli nie zapewnią spłaty pełnej wartości zobowiązań.

Jeśli plan wymiany się nie powiedzie, CEDC "może zdecydować o realizacji restrukturyzacji zadłużenia na podstawie rezerwowego planu reorganizacji złożonego we właściwym sądzie upadłościowym".

"W przypadku braku wymaganego poparcia dla planu reorganizacji, spółka może zostać zmuszona do rozważenia innych niezwłocznie dostępnych alternatyw" - napisano w raporcie.

CEDC poinformowała, że ewentualne złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie wpłynęłoby na działalność firmy w Polsce, na Węgrzech, w Rosji i na Ukrainie.

"Zdaniem spółki dysponuje ona wystarczającymi środkami dla zapewnienia niezakłóconej działalności, oraz realizacji wszelkich zobowiązań wobec pracowników, dostawców oraz podmiotów udzielających finansowania w Polsce, na Węgrzech, w Rosji i na Ukrainie w normalnym trybie" - napisano w raporcie.

WSTĘPNA OCENA IV KWARTAŁU

CEDC poinformowała, że w IV kw. 2012 r. widoczna była "poprawa działalności CEDC" przy spadku obrotów o 1 proc. rok do roku.

"W Rosji i w Polsce podstawowe marki (takie, jak Parliament) wykazały wzrost sprzedaży w IV kw. 2012 r. w porównaniu do tego samego okresu roku 2011" - napisano w raporcie.

Jednoprocentowy spadek obrotów był konsekwencją spadku sprzedaży tanich marek wódek, o niskich marżach, w Rosji.

Udział w rosyjskim rynku wódki lekko spadł, w Polsce był "relatywnie stabilny".

Spółka podała, że jej rentowność operacyjna wzrosła w IV kw. 2012 r. rok do roku. "odzwierciedlając stosunkowo stabilną wielkość sprzedaży, poprawę cen i struktury sprzedaży, obniżenie rabatów oraz redukcję kosztów ogólnego zarządu w stosunku do czwartego kwartału 2011".

"Spodziewamy się, że na zysk netto w czwartym kwartale 2012 roku będzie miał znaczący wpływ wysoki odpis aktualizujący wartość firmy, dotyczący podmiotów zależnych Whitehall, Russian Alcohol oraz naszej działalności prowadzonej w Polsce, związany z ostatnim oszacowaniem projekcji finansowych. Spodziewana wysokość odpisu aktualizującego przekroczy 400 mln USD, może być jednak znacząco wyższa. Ponadto, wiele dodatkowych zdarzeń takich jak odpisy aktualizujące wartość środków trwałych w Rosji będą miały wpływ na nasz zysk netto w IV kw. 2012" - podano w komunikacie.

W poniedziałek na zamknięciu sesji akcje spółki potaniały o ponad 20 proc., do 3,74 zł. (PAP)

morb/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)