Trwa ładowanie...
d4aahe8

CEEP: współczesna energetyka nie może funkcjonować bez nowoczesnych technologii

Współczesna energetyka nie może funkcjonować bez nowoczesnych technologii informatycznych i innowacji, dlatego unia energetyczna powinna powstawać w oparciu o gospodarkę cyfrową - podkreślił we wtorek w Warszawie prezes Central Europe Energy Partners (CEEP) Paweł Olechnowicz.

Share
d4aahe8

Szef organizacji podsumował konferencję CEEP "29+1", poświęconą przenikaniu się rynku cyfrowego i energii oraz projektom infrastrukturalnym, mającym na celu głębszą integrację Unii Europejskiej. Olechnowicz wyjaśnił, że spotkanie w Warszawie wpisało się w unijne plany budowy unii energetycznej.

Organizacja nawołuje do stworzenia szeroko pojętego korytarza Północ-Południe, łączącego Bałtyk z Adriatykiem za pośrednictwem systemu gazociągów, ropociągów, autostrad, infostrad i linii kolejowych.

Uczestnicy konferencji sformułowali także memorandum, w którym podkreślali konieczność wdrażania innowacji w europejską gospodarkę i likwidacji ograniczeń infrastrukturalnych w Europie Środkowej. "Utworzenie Unii Energii oraz integracja rynku energii i sieci cyfrowych, poprzez wdrożenie w pełni jednolitego rynku europejskiego, pozwoli Unii Europejskiej na utrzymanie konkurencyjności w skali globalnej" - argumentowali.

d4aahe8

Memorandum wręczono komisarzowi UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Guentherowi Oettingerowi. Przedstawiciel KE zwrócił m.in. uwagę na konieczność zabezpieczenia inteligentnych sieci energetycznych na wypadek cyberataków. Wskazał, że wyzwania cyfrowe i energetyczne dotyczą wszystkich regionów Unii, są też czynnikiem zmian.

CEEP to międzynarodowym stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli. Powstało w maju 2010 r. Jego założycielami były m.in.: Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze, Grupa Lotos, Grupa Energa oraz Jastrzębska Spółka Węglowa i Kulczyk Investments. Obecnie do CEEP wchodzi 26 firm z 5 państw Unii Europejskiej: Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Litwy i Polski.

Głównym celem działalności stowarzyszenia jest wspieranie integracji sektora energetycznego w Europie Środkowej w ramach wspólnej polityki Unii Europejskiej, związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego. CEEP prowadzi m.in. prace analityczne, a także inicjuje i opiniuje dyrektywy unijne, dotyczące branży. Działalność stowarzyszenia dotyczy wszystkich podstawowych nośników energii, jak węgiel, gaz i ropa naftowa oraz infrastruktury związanej z logistyką, w tym konektorów gazowych i mostów energetycznych.

d4aahe8

Podziel się opinią

Share
d4aahe8
d4aahe8