Centra handlowe znalazły sposób na to, jak się odkuć po pandemii? "Niesprawiedliwy proceder"
Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych alarmuje, że właściciele centrów handlowych znaleźli nowy sposób na to, by podnosić czynsze sklepom. Chcą powiązać ich wysokość z obrotami ze sprzedaży w internecie. "To bardzo niebezpieczny i niesprawiedliwy proceder, który nie może zostać zaakceptowany w standardzie prawnym" - twierdzi PSNHP.
20.06.2022 19:31
Pandemia koronawirusa znacząco uderzyła we właścicieli centrów handlowych. Trudno się dziwić, gdy przypomnimy sobie naprzemienne nakładania i luzowanie obostrzeń przeciw COVID-19. Rząd raz całkowicie zamykał galerie, później pozwalał działać w nich tylko konkretnych kategoriom lokali, a później - w najlepszej sytuacji epidemiologicznej - wprowadzał ograniczenia liczby klientów.
Sklepy, które miały utrudniony stacjonarny kontakt z konsumentem rozwinęły sprzedaż w sieci. Jak informuje PSNHP, właściciele galerii postanowili wykorzystać sukces e-handlu. I starają się forsować najemcom nowe umowy i czynsze, uwzględniające obroty w sieci.
Zobacz także
Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych zdecydowanie się takiej praktyce sprzeciwia. Argumenty ma ku temu oczywiste - sprzedaż w sieci jest całkowicie odrębna od sprzedaży stacjonarnej. Wymaga odrębnych nakładów finansowych, ale też osobnego zarządzania.
Najemca dwa razy zapłaci za obrót?
"Nie można łączyć takiej działalności [handlu przez internet - przyp. red.] ze sprzedażą w galeriach handlowych. A już na pewno kuriozalne wydaje się żądanie opłat za obroty w internecie przez właścicieli galerii handlowych" - twierdzi Zofia Morbiato, prezes PSNPH w przesłanym oświadczeniu.
Szefowa Stowarzyszenia wymienia nakłady na m.in. inwestycje w IT, marketing w sieci, obsługę magazynową czy dostawy, które nie są powiązane z placówkami w galeriach handlowych.
"Jeśli teraz centrum handlowe będzie sobie liczyć dodatkowe opłaty za sprzedaż w internecie, to najemca zapłaci kilkukrotnie za ten sam obrót. Przestrzegam najemców przed takimi umowami – to bardzo niebezpieczny i niesprawiedliwy proceder" - twierdzi prezes Polskiego Stowarzyszenia Najemców Powierzchni.