Trwa ładowanie...
Ceny będą rosły wolniej niż płace (WIDEO)
Newseria
ceny

Ceny będą rosły wolniej niż płace (WIDEO)

Ceny w sierpniu wzrosły o 1,1 proc. rok do roku, dokładnie tak samo, jak w lipcu. Zdaniem Łukasza Tarnawy, głównego ekonomisty BOŚ, do końca roku wzrost cen powinien się ustabilizować na poziomie ok. 1 proc.
Share
d18d7mo

– Mamy szansę, prawdopodobnie też we wrześniu, na lekko niższą inflację, czyli spadku z lipcowego poziomu 1,1 proc. do 1 proc., może nawet 0,9 proc. – ocenia Tarnawa. – Do końca bieżącego roku powinniśmy mieć stabilizację w tych okolicach.

Polecamy: Restrukturyzacja PKP będzie trwała (WIDEO)

d18d7mo

To oznacza, że ceny będą rosły wolniej niż płace. Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wzrosło o 3,5 proc w porównaniu do tego samego okresu 2012 r. Prognozy sierpniowe przewidują 2,9-proc. wzrost wynagrodzeń w firmach. To, zdaniem ekonomisty, przygotowuje grunt pod wzrost konsumpcji, której ożywienia wciąż jeszcze nie widać.

– Inflacja spowodowana spadkiem cen paliw do połowy tego roku, relatywnie niską dynamiką cen żywności, powodowała, że realne dochody do dyspozycji zostały odbudowane, co jest impulsem pro-wzrostowym dla gospodarki – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Tarnawa. – To daje nadzieję na to, że konsumpcja prywatna silniej przyspieszy w drugiej połowie tego roku.

Jak wyjaśnia ekonomista, niska inflacja nie jest w tym momencie zagrożeniem dla wzrostu produkcji. Jej główną przyczyną były spadające ceny paliw i żywności na rynkach światowych, przez co zarówno konsumenci, jak i producenci zyskują.

– Jeżeli to jest inflacja wynikająca się z tego, że surowce czy energia elektryczna są tańsze, to to powoduje, że przedsiębiorcy i konsumenci mają lepszą sytuację, bo firmy zyskują na niższych kosztach, a konsumenci zyskują na wyższych realnych dochodach – mówi Tarnawa.

Sierpniowy odczyt inflacji był zgodny z szacunkami Ministerstwa Gospodarki i średnią oczekiwań ekonomistów.

Szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty z całej Polski!

d18d7mo

Podziel się opinią

Share
d18d7mo
d18d7mo