Trwa ładowanie...

Ceny paliw. Analitycy: w przyszłym tygodniu dalsze podwyżki

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu zmierzymy się z dalszymi podwyżkami cen na stacjach - minimum 5 gr/l, wzrosty mogą być wyższe, jeśli ceny hurtowe będą rosły także w przyszłym tygodniu - oceniają analitycy BM Reflex.

Ceny paliw. Analitycy: w przyszłym tygodniu dalsze podwyżkiFot: Jacek Bereźnicki
d36rkg2
d36rkg2

Bardziej stabilna jest sytuacja na rynku oleju napędowego, gdzie odnotowaliśmy minimalną korektę w dół. "W przyszłym tygodniu podwyżki z rynku hurtowego mogą znaleźć przełożenie na stacjach, jednak skala podwyżek będzie niższa niż w przypadku benzyn" - zaznaczyli analitycy.

Podkreślili, że po raz pierwszy, po 20 tygodniach obniżek, wzrosła średnia cena autogazu - średnio o 1 grosz na litrze, ale niewielkie podwyżki na części stacji mogą być kontynuowane w następnym tygodniu.

Jak wskazują eksperci, w mijającym tygodniu nastąpiło ponowne umocnienie cen benzyn na rynku detalicznym, które, niezależnie od gatunku, drożeją średnio o 5 groszy na litrze. Ceny benzyn rosną do poziomu notowanego na rynku krajowym po raz ostatni w końcu grudnia ub. roku., a jest to - ich zdaniem - konsekwencja wzrostu cen benzyn na rynku hurtowym.

Od tegorocznego minimum z 25 lutego ceny benzyny bezołowiowej 95 w hurcie wzrosły o ponad 14 proc., podczas gdy w sprzedaży detalicznej benzyna podrożała o 26 gr/l (tj. o blisko 7 proc.).

d36rkg2

Analitycy e-petrol.pl wskazują, że po chwilowej stabilizacji cen paliw na stacjach, z jaką mieliśmy do czynienia w mijającym tygodniu, kierowcy mogą szykować się na to, że w nadchodzących dniach za tankowanie trzeba będzie zapłacić więcej.

Jak zaznaczają, na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach dominowały podwyżki, które były reakcją na postępujący wzrost notowań ropy naftowej. Na przestrzeni tygodnia benzyna bezołowiowa 95 podrożała aż o 131 złotych i średnio metr sześcienny tego paliwa kosztuje aktualnie 3425,00 zł. Nieco mniejsza była skala podwyżki odnotowana w przypadku diesla - wyniosła ona 127,40 zł. Olej napędowy w hurtowych cennikach rafinerii średnio kosztuje dzisiaj 3085 zł za metr sześcienny.

"Ruch w górę jest wyraźny, ale warto przypomnieć, że rok temu o tej porze za benzynę płacono o około 300 zł więcej, a olej napędowy był droższy o ponad 500 zł" - wskazali.

Według prognoz e-petrol.pl w przyszłym tygodniu za tankowanie benzyny bezołowiowej 95 będziemy płacić więcej - średnio 4,16-4,26 zł/l. Szacowany przedział cenowy dla oleju napędowego to 3,84-3,93 zł/l, a dla autogazu 1,54-1,61 zł/l.

d36rkg2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36rkg2