Trwa ładowanie...

Ceny paliw w dół. Taniejąca ropa ucieszy kierowców

Taniejąca na światowych giełdach ropa naftowa wpłynie na dalsze spadki cen paliw na stacjach benzynowych - prognozują analitycy.

Share
Ceny paliw w dół. Taniejąca ropa ucieszy kierowców
Fot: Jacek Bereźnicki
d1vrpnj

Taniejąca na światowych giełdach ropa naftowa wpłynie na dalsze spadki cen paliw na stacjach benzynowych - prognozują analitycy.

"Drugi tydzień listopada przynosi dalsze obniżki cen paliw na stacjach, które zawdzięczamy głównie taniejącej na światowych giełdach ropie naftowej" - komentują analitycy e-petrol.pl.

Jak wskazali, na stacjach paliw spadały ceny wszystkich paliw, poza autogazem, który podrożał o grosz i średnio za litr LPG płacimy obecnie 1,98 zł. Największą obniżkę w mijającym tygodniu zanotowaliśmy w przypadku benzyny 95-oktanowej, która potaniała o 5 groszy i kosztuje średnio 4,51 zł/l. O 4 grosze potaniał olej napędowy i aktualna średnia cena diesla na stacjach w Polsce to 4,37 zł/l.

d1vrpnj

W ocenie analityków e-petrol.pl, prognoza na kolejny tydzień listopada zakłada dalszy spadek cen paliw na stacjach, a tempo obniżek nie powinno hamować. Jak szacują, w przyszłym tygodniu cena benzyny Pb95 powinna wahać się między 4,41 - 4,52 zł/l. Olej napędowy powinien kosztować średnio w przedziale 4,26 - 4,37 zł/l, a LPG 1,96 - 2,03 zł/l.

Ich zdaniem efekty wyborczego zwycięstwa w USA Donalda Trumpa na rynku naftowym zobaczymy dopiero za jakiś czas.

Z kolei analitycy BM Reflex oceniają, że w przyszłym tygodniu prawdopodobne wydają się dalsze spadki cen benzyn i oleju napędowego - średnio około 3 - 5 gr/l. Jedynie w przypadku LPG nie wykluczają dalszego wzrostu cen średnio do 2 gr/l.

"Za nami tydzień spadku hurtowych cen paliw na rynku krajowym i w konsekwencji obniżek na stacjach. Obniżki cen detalicznych na stacjach od początku listopada znoszą w 40 procentach październikowe podwyżki" - ocenił BM Reflex.

d1vrpnj

Jak wskazali, najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego utrzymują się w województwie dolnośląskim, gdzie za litr bezołowiowej 95 i diesla zapłacimy odpowiednio po 4,37 zł i 4,25 zł.

"Najdroższą benzynę mamy w województwie opolskim (4,59 zł/l), a olej napędowy w województwie zachodniopomorskim - jego cena średnia to 4,42 zł. Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie dolnośląskim, tj. 1,96 zł, a najwięcej kosztuje w opolskim - średnio 2,08 zł" - wskazali.

Jak podali, obecnie za litr benzyny płacimy o około 4 - 5 groszy więcej niż przed rokiem, natomiast ceny diesla i autogazu są niższe odpowiednio o 2 i 8 gorszy na litrze.

d1vrpnj

Podziel się opinią

Share
d1vrpnj
d1vrpnj