Trwa ładowanie...
dzao11g

Ceny zbóż w najbliższych miesiącach pozostaną wysokie - ARR

25.01. Warszawa (PAP) - Ceny zbóż w najbliższych miesiącach pozostaną wysokie - napisała Agencja Rynku Rolnego w kwartalnej prognozie. Zdaniem ARR krajowe zapotrzebowanie na zboża...
Share
dzao11g

25.01. Warszawa (PAP) - Ceny zbóż w najbliższych miesiącach pozostaną wysokie - napisała Agencja Rynku Rolnego w kwartalnej prognozie. Zdaniem ARR krajowe zapotrzebowanie na zboża w sezonie 2012/13 spadnie rdr o 1,4 proc.

"W kolejnych miesiącach wzrostowa tendencja cen zbóż może zostać podtrzymana, pomimo znacznych okresowych wahań" - napisano.

"(...)ocenia się, że popyt eksportowy na polskie zboże nadal będzie podtrzymywał ceny ziarna. Przewiduje się, że w drugiej połowie sezonu 2012/2013 krajowe ceny zbóż mogą nadal wykazywać lekką tendencję wzrostową, przy czym ceny pszenicy będą wyższe niż przed rokiem, a żyta niższe.

dzao11g

ARR ocenia, że krajowe zapotrzebowania na zboże w sezonie 2012/2013 będzie o 1,4 proc. mniejsze rdr i wyniesie 27,2 mln ton.

"W bieżącym sezonie (2012/2013) przewidywany jest dalszy spadek pogłowia trzody chlewnej, a wysokie ceny zbóż i pasz mogą zwiększyć głębokość tego spadku. Spodziewane jest utrzymanie wzrostowej tendencji w produkcji drobiu, która przy stabilizacji produkcji mleka i wołowiny, nie zrekompensuje spadku zużycia zbóż w produkcji trzody chlewnej. W efekcie, w całym sezonie spasanie zbóż prawdopodobnie obniży się do 16,6 mln ton, tj. o około 2 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu" - napisano.

"Wykorzystanie ziarna do siewu przewiduje się na poziomie 1,7 mln ton (wobec 1,8 mln ton w poprzednim sezonie, w którym wystąpiła konieczność przesiewów zbóż). Pomimo wysokich cen zakłada się niewielki wzrost zużycia zbóż na cele przemysłowe (z 2,4 mln ton do 2,5 mln ton), w tym na biopaliwa. Łączne krajowe zapotrzebowanie na zboże w sezonie 2012/2013 może być o 1,4 proc. mniejsze niż w poprzednim sezonie i wynieść 27,2 mln ton" - dodano. (PAP)

nik/ jtt/

dzao11g

Podziel się opinią

Share
dzao11g
dzao11g