Chcą pracować w Polsce. Znaczny przyrost pracowników z tego kraju
Z danych ZUS w Opolu wynika, że w ostatnich miesiącach zauważono trend spadkowy wśród Ukraińców płacących składki ubezpieczeniowe w Polsce. Natomiast widocznie przybywa obywateli innego kraju, pracujących legalnie.
Jak podaje ZUS w Opolu, liczba Ukraińców uiszczających składki w Polsce zmniejszyła się, a jednocześnie wzrosła liczba Kolumbijczyków, którzy podejmują legalną pracę. Do końca 2023 roku zarejestrowano 5,2 tys. Kolumbijczyków w ZUS, co jest 48-krotnym wzrostem w porównaniu do 2015 roku.
Znaczny przyrost liczby Kolumbijczyków w Polsce
Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu, zwrócił uwagę, że Ukraińcy nadal stanowią większość ubezpieczonych obcokrajowców w regionie. Na wiosnę 2023 roku było ich ponad 27,8 tys., lecz liczba ta zaczęła się zmniejszać. W 2024 r. na 26,5 tys. ubezpieczonych cudzoziemców, 20,7 tys. stanowili obywatele Ukrainy - było ich około 1600 mniej niż w kwietniu tego roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To straszy Polaków na zakupach. "Niech mi pan nawet nic nie mówi"
Z drugiej strony, zanotowano duży wzrost liczby ubezpieczonych Kolumbijczyków - pod koniec października 2024 r. ich liczba wyniosła 636 osób, co stanowi znaczy przyrost względem zaledwie 28 osób w połowie poprzedniego roku. Szczurek dodaje jednak, że ZUS nie dysponuje dokładnymi danymi o sektorach zatrudnienia Kolumbijczyków w województwie opolskim.
Obok Kolumbijczyków, coraz więcej obywateli z krajów takich jak Gruzja, Filipiny, Indonezja i Turkmenistan odprowadza w Polsce składki. Dane pokazują, że cudzoziemcy pracują głównie w wieku od 25 do 49 lat, z dominantą w przedziale wiekowym 30-39 lat.
ZUS wyjaśnia, że jego statystyki obejmują tylko legalnie zatrudnionych, którzy mają obowiązek płacenia składek, więc pracownicy na umowę o dzieło lub bez formalnego zgłoszenia nie znajdują się w ich rejestrach.
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski
Z kolei dane Eurostatu wskazują, że do końca października 2024 roku na terenie UE przebywało zarejestrowanych prawie 4,2 mln uchodźców wojennych z Ukrainy z przyznanym statusem tymczasowej ochrony.
Najwięcej z nich osiedliło się w Niemczech – ponad 1,1 mln, podczas gdy w Polsce liczba ukraińskich uchodźców wynosiła około 983 880. Dla kontrastu, jeszcze w 2022 roku z tego samego statusu korzystało w Polsce ponad 1,3 mln Ukraińców.
- Ogromny transfer uchodźców z Ukrainy do Niemiec jest widoczny od III kwartału 2023 r. Na wyjazd najczęściej decydowały się osoby, które nie były aktywne zawodowo w Polsce i podobnie jest teraz - przyznał w rozmowie z WP Finanse Yuryi Grygorenko, główny analityk agencji pracy Gremi Personal.