Trwa ładowanie...

Chcą zablokować pracę polskiej firmy z powodu złego traktowania pracowników

Fińskie związki zawodowe domagają się od polskiej firmy KMW Engineering budującej elektrownię atomową Olkiluoto 3, wypłaty dodatkowego wynagrodzenia pracownikom. W razie niespełnienia żądań do 15 kwietnia, chcą zablokować ich pracę.

Share
Chcą zablokować pracę polskiej firmy z powodu złego traktowania pracowników
dgcrqlr

Polska firma KMW Engineering zatrudnia około 50 Polaków, którzy na zlecenie koncernu Areva realizują projekt klimatyzacji w nowej elektrowni atomowej Olkiluoto 3 na zachodzie Finlandii. Jak twierdzi przedstawiciel fińskiego związku zawodowego przemysłu metalowego, polskie przedsiębiorstwo nie zapewnia odpowiednich warunków pracy i płacy.

"Z naszych wyliczeń wynika, że polska firma powinna wypłacić swoim pracownikom dodatkowe wynagrodzenie, chodzi o setki tysięcy euro" - powiedział PAP Riku Aalto, przewodniczący fińskiego związku przemysłu metalowego Metalliliitto.

Wyjaśnił, że fińskie firmy podpisują ze związkami umowę zbiorową, dzięki której pracownicy mają zagwarantowaną minimalną stawkę, a takiego dokumentu polska firma nie podpisała. "Chcemy, by przyjęła fińskie warunki i przestrzegała naszego prawa" - dodaje.

dgcrqlr

Prezes KMW Engineering Marek Heldt stwierdził w rozmowie z PAP, że jego firma działa w Finlandii na podstawie umowy z koncernem Areva. "Nie można mówić o łamaniu prawa, żądania związku wynikają z uwarunkowań fińskiego rynku, które nas nie dotyczą" - podkreślił. Dodał, że Polacy stanowią dla Finów konkurencję. "Od samego początku mamy z nimi (związkowcami) problemy" - powiedział.

Praca Polaków została skontrolowana przez fińską Inspekcję Pracy i jak twierdzi prezes Heldt, jej wynik jest dla jego firmy pozytywny. Związkowcy jednak nie chcą ustąpić. Związek przemysłu metalowego porozumiał się z organizacjami pracowników branży budowlanej oraz elektrycznej i wspólnie chcą zablokować pracę Polaków. Zdecydują się na ten krok, jeśli do 15 kwietnia nie dojedzie do porozumienia i wypłaty zaległych - ich zdaniem - wynagrodzeń.

Natomiast prezes KMW Engineering zastanawia się nad podaniem związku zawodowego do sądu. "Swoimi żądaniami szkodzą naszemu wizerunkowi" - stwierdził.

Fińsko-polskim konfliktem na budowie elektrowni atomowej Olkiluoto 3 dotychczas nie zajęła się polska placówka dyplomatyczna w Finlandii. "Trudno mi coś na ten temat powiedzieć, jeśli sprawa do nas wpłynie, zajmiemy się nią" - powiedział PAP kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Helsinkach Marek Pleciński.

dgcrqlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgcrqlr
dgcrqlr