Trwa ładowanie...
dc5xusl

Chemia z Niemiec. Polacy kupią w tym roku detergenty za 1,5 mld zł

Zalewa nas chemia z Niemiec. Polacy tak cenią detergenty zza Odry, że cały tegoroczny import może być wart aż półtora miliarda złotych. A te szacunki nie uwzględniają proszków, płynów do mycia i past, które przywozimy sobie sami, albo kupujemy na bazarkach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chemia z Niemiec. Polacy kupią w tym roku detergenty za 1,5 mld zł
(PAP, Fot: Tytus Żmijewski/PAP)
dc5xusl

Zalewa nas chemia z Niemiec. Polacy tak cenią detergenty zza Odry, że cały tegoroczny import może być wart aż 1,5 mld zł. A te szacunki i tak nie uwzględniają proszków, płynów do mycia i past, które przywozimy sobie sami albo kupujemy na bazarkach.

Przez pierwsze cztery miesiące tego roku sprowadziliśmy do Polski ponad 50 tysięcy ton środków do prania, mycia i szorowania - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Łączna wartość tych specyfików sięga niemal pół miliarda złotych. Szacunki GUS mówią, że wartość importu wzrosła w porównaniu do zeszłego roku o ponad 10 proc. W całym 2016 r. możemy sprowadzić detergenty o wartości 1,5 mld zł. Tymczasem cały polski rynek chemii gospodarczej jest szacowany na około 9 mld zł. Dlaczego Polacy aż tak kochają niemieckie środki czystości? ##Z bazarków na sklepowe półki Jeszcze do niedawna stoiska z banerem "chemia z Niemiec" były charakterystyczne dla bazarków. Proszki z za Odry można też było nabyć w małych sklepikach, kioskach albo na ulicy bezpośrednio z bagażnika samochodu "importera". Jednak to się zmienia. Popularność niemieckich środków czystości nie maleje od lat, siłą rzeczy znalazły się więc w ofercie także dużych sklepów i dyskontów. Chemię z Niemiec sprzedaje między innymi Auchan. Przedstawicielka
sieci, cytowana przez "Rzeczpospolitą" przyznaje, że cieszy się ona ogromną popularnością.

Choć producenci zapewniają, że zarówno skład, jak i skuteczność dostępnych w Polsce i w Niemczech detergentów znacząco się nie różni, to klienci i tak wiedzą swoje. Jak wskazują rozmówcy gazety, ci, którzy decydują się na wypróbowanie niemieckich proszków, już przy nich pozostają. ##Dalej na Wschód Polska jest nie tylko dużym odbiorcą niemieckiej chemii, ale także przystankiem w jej wędrówce dalej na Wschód. Szczególnie duży popyt jest w południowo-wschodnich regionach kraju. Mieszkający tam Polacy kupują niemieckie proszki, po czym ładują do samochodów i wiozą dalej za wschodnią granicę. W ostatnim czasie jednak po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy i spadku wartość hrywny, eksport do tego kraju nieco się zmniejszył.

Życie nie znosi jednak próżni. Importerzy detergentów "made in Germany" sprzedają coraz więcej towaru do krajów nadbałtyckich, a nawet do Azji.

Zobacz też: Światowy handel podróbkami

dc5xusl

Podziel się opinią

Share
dc5xusl
dc5xusl