Chevron rozpoczął w Polsce wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego
Spółka Chevron Polska Energy Resources rozpoczęła w Polsce wiercenie otworów w poszukiwaniu gazu łupkowego. Pierwszy otwór znajduje się w gminie Leśniowice, w powiecie chełmskim - poinformował PAP Chevron.
Wiercenie rozpoczęto na obszarze koncesji Grabowiec; to jedna z czterech koncesji w województwie lubelskim, które firma pozyskała pod koniec 2009 i na początku 2010 roku.
- Szacunki geologiczne sugerują, że Polska może posiadać znaczne, nieodkryte zasoby gazu ziemnego ze skał łupkowych, które mogą dostarczać krajowi i regionowi tak potrzebnego, niskoemisyjnego źródła energii przez najbliższe dziesięciolecia, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Zanim będziemy mogli w pełni ocenić potencjał na obszarze naszych koncesji, musimy wykonać jeszcze dużo pracy. Jesteśmy jednak pełni optymizmu co do możliwości, które się tu przed nami otwierają - powiedział cytowany w przesłanej PAP informacji country manager John Claussen z Chevronu w Polsce.
Jak dodał, Chevron posiada międzynarodowe doświadczenie w bezpiecznym pozyskiwaniu źródeł energii, obejmujące m.in. wydobycie gazu ziemnego z łupków w Stanach Zjednoczonych. "Z nadzieją oczekujemy na współpracę z naszymi partnerami i wykorzystania naszej specjalistycznej wiedzy technicznej i potencjału w działaniach poszukiwawczych w Polsce" - powiedział Claussen.
Chevron Polska Energy Resources posiada prawa do poszukiwania i oceny zasobów gazu ziemnego na czterech obszarach koncesyjnych - Grabowiec, Frampol, Kraśnik i Zwierzyniec - w południowo-wschodniej Polsce. Spółka prowadzi tam badania geofizyczne (dotychczas na obszarze 1,3 tys. km), tworzy mapy struktur podpowierzchniowych oraz wierci otwory eksploracyjne. Oprócz Polski, spółki zależne Chevron Corporation prowadzą poszukiwania gazu ziemnego w Rumunii i Bułgarii. Chevron zawarł z rządami Polski, Rumunii i Bułgarii umowy dotyczące poszukiwania zasobów gazu ziemnego na terenie ok.1,77 mln ha.
Chevron Polska Energy Resources jest spółką zależną i w całości należącą do Chevron Corporation, która zajmuje się na całym świecie m.in. poszukiwaniem, wydobyciem i transportem ropy naftowej i gazu ziemnego, rafinacją, sprzedażą i dystrybucją paliw transportowych i substancji smarnych, wytwarzaniem energii elektrycznej i produkcją energii geotermalnej oraz rozwojem nowych technologii energetycznych, w tym biopaliw. Koncern Chevron posiada siedzibę w San Ramon w stanie Kalifornia.
Gaz łupkowy wydobywa się metodą tzw. szczelinowania hydraulicznego. Pod dużym ciśnieniem pompuje się pod powierzchnię ziemi dużą ilość wody z niewielką domieszką substancji chemicznych, by rozsadzić podziemne skały i uwolnić gaz. Według ekologów taka metoda jest szkodliwa dla środowiska, bo może prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych. Z tego powodu wydobycia gazu metodą szczelinową zakazano np. we Francji, z kolei na szeroką skalę stosuje się ją w USA. Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie.
Wcześniej odwierty poszukiwawcze w Polsce wykonały m.in. PGNiG i Orlen Upstream.
W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.
W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.
Łukasz Osiński