Trwa ładowanie...

"Cięcia w MON naruszają poziom bezpieczeństwa kraju"

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uważa, że cięcia w budżecie resortu naruszają poziom bezpieczeństwa naszego kraju.

"Cięcia w MON naruszają poziom bezpieczeństwa kraju"Źródło: AFP
d18l7bh

Aleksander Szczygło, który był gościem radiowej Trójki, wrócił uwagę, że w związku z tak dużymi cięciami w tym roku nie będzie żadnych zakupów sprzętu i uzbrojenia. Podkreślił, że ucierpi na tym zarówno wojsko jak i zakłady zbrojeniowe. Z jednej strony armia nie będzie miała nowoczesnego sprzętu, z drugiej - wzrośnie bezrobocie.

Gość Polskiego Radia zwrócił uwagę, że planowane oszczędności w MON wynoszą nie 2 miliardy - jak mówi szef MON - a 5 mld złotych. Wyjaśnił, że te pieniądze to ponad 3 miliardy długu z ubiegłego roku oraz 2 miliardy zdeklarowanych cieć na ten rok.

Zdaniem Aleksandra Szczygły przed decyzją o cięciach należało przeprowadzić audyt zewnętrzny, który by określił możliwe oszczędności. - Nie można przyjąć za dobrą monetę oszczędności, których dokonuje się wieczorami i nocami w ciągu ostatnich kilku dni - powiedział.

Odpowiedzialnością za taką sytuację szef BBN obarczył ministra finansów. Jak podkreślił, powinien on wcześniej dokonać korekty budżetu tak, by nie doprowadzić do sytuacji, w której każde z ministerstw wchodzi w nowy rok z zadłużeniem, czy z brakiem pieniędzy na wykonanie zobowiązań.

d18l7bh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18l7bh