CIR: E‑dzienniki w zasięgu ręki (komunikat)

...

30.08. Warszawa - CIR informuje:

Kolejny etap informatyzacji procesu ogłaszania aktów prawnych przez Rządowe Centrum Legislacji - procesem digitalizacji zostaną objęte wszystkie numery Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego wydane w latach 1918-1999.

Rządowe Centrum Legislacji podpisało umowę z Biblioteką Narodową dotyczącą wykonania elektronicznej formy tekstów Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i Dziennika Urzędowego Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski. Procesem digitalizacji objęte zostaną wszystkie numery dzienników urzędowych wydane w latach 1918-1999. Zeskanowane zostaną oryginalne, opublikowane teksty dzienników urzędowych znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej.

Jednocześnie Rządowe Centrum Legislacji systematycznie uzupełnia elektroniczne dzienniki znajdujące się na stronie internetowej www.rcl.gov.pl. Aktualnie baza elektronicznych dzienników zawiera numery Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego wydane w latach 2010 -2001.

Proces skanowania dzienników z lat 1918-1999 zakończony zostanie do 31 grudnia 2010 r., a zamieszczenie poszczególnych pozycji na stronie internetowej powinno nastąpić do końca I kwartału 2011 r. Wówczas na stronie internetowej dostępne będą (z możliwością ich pobrania i wydrukowania) wszystkie numery Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego wydane w Polsce.

Kolejne etapy informatyzacji ogłaszania aktów prawnych

Elektroniczna forma dzienników urzędowych jest tożsama z formą papierową. W obecnym stanie prawnym Dziennik Ustaw i Monitor Polski, będące oficjalnymi publikatorami treści stanowionego w Polsce prawa, wydawane są zarówno w wersji papierowej, jak również prezentowane są w wersji elektronicznej na stronie internetowej RCL. Aktualnie na końcowym etapie uzgodnień znajduje się projekt nowelizacji ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, zgodnie z którym od 1 stycznia 2012 r. dzienniki urzędowe wydawane będą wyłącznie w postaci elektronicznej. Zakłada się, że przyjęcie projektu ustawy przez Radę Ministrów nastąpi we wrześniu br.

Wszystkie, powyższe działania podjęte w kierunku informatyzacji procesu ogłaszania aktów prawnych przez Rządowe Centrum Legislacji mają na celu zapewnienie powszechnego, łatwego i bezpłatnego dostępu obywateli do kompletnych, ogłoszonych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim tekstów aktów normatywnych.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2010 Nr 17, poz. 95).

Rządowe Centrum Legislacji

Rządowe Centrum Legislacji - państwowa jednostka organizacyjna podległa Prezesowi Rady Ministrów, której misją jest dbanie o spójność systemu polskiego prawa i prawidłowy przebieg procesu legislacyjnego. Do zasadniczych zadań instytucji należy koordynowanie działalności legislacyjnej Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i podległych mu organów administracji rządowej, opracowywanie pod względem legislacyjnym rządowych projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych oraz redagowanie i wydawanie Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego (ustawa z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów, Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 z późn. zm.).

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa - centralna biblioteka państwa zobowiązana w szczególności do gromadzenia, opracowywania, udostępniania i wieczystego archiwizowania materiałów bibliotecznych powstałych w Polsce oraz za granicą, a dotyczących Polski (ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach, Dz. U. z 1997 r. Nr 85, poz. 539 z późn. zm.). Jest głównym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, największą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.

Kontakt dla mediów:

Maciej Berek - Prezes Rządowego Centrum Legislacji, Tel. 694-75-21, mberek@rcl.gov.pl

Piotr Gryska - wiceprezes Rządowego Centrum Legislacji, Tel. 694-64-21, pgryska@rcl.gov.pl

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
informatykadziennik ustawprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)