Trwa ładowanie...
d2i0vw5

CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

d2i0vw5
d2i0vw5

04.10. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszych obrad Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy zmieniającej ustawę o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw.

Wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy zmieniającej ustawę o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

d2i0vw5

Proponowane przepisy umożliwią zwiększenie pomocy państwa kombatantom, ofiarom represji wojennych i okresu powojennego, dzięki której powinna poprawić się ich codzienna egzystencja.

Przewidziano utworzenie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Wejdą do niego osoby, które uzyskały (bądź uzyskają w przyszłości) tzw. uprawnienia kombatanckie z tytułu walki o niepodległość Polski w latach 1914-1963. Szacuje się, że w naszym kraju żyje ok. 90 tys. takich osób.

Korpus będzie honorową wspólnotą żołnierską. Jego członkowie otrzymają legitymacje, które będą wydawane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (w obecnej nazwie Urzędu słowo "kierownik" zostanie zastąpione słowem "szef"). Oznacza to, że wszyscy uprawnieni będą posiadać jednakowe legitymacje (obecnie posługują się różnymi dokumentami). Nowa legitymacja będzie dokumentem poświadczającym prawa do specjalnych świadczeń. Zaproponowano przepis, na podstawie którego członkowie Korpusu będą mogli korzystać z 51 proc. zniżki na bilety w krajowych przejazdach autobusowych i kolejowych.

Dzięki uchyleniu istniejących regulacji osoby, które walczyły z oddziałami ukraińskich nacjonalistów (w formacjach tzw. Istriebitielnych Batalionów) oraz osoby, które doznały określonego uszczerbku na zdrowiu w trakcie wystąpień wolnościowych na Wybrzeżu (Grudzień 1970) - będą mogły ubiegać się o status kombatanta.

d2i0vw5

Przewidziano także ułatwienia dla kombatantów zamieszkałych za granicą, którzy dotychczas nie ubiegali się o należne im świadczenia w związku z utrudnieniami w ich wypłacie. Chodzi o to, że na podstawie obowiązujących przepisów świadczenia takie mogły być wypłacane osobie upoważnionej przez kombatanta zamieszkałej w kraju lub wpływały na jego rachunek bankowy w Polsce. Po zmianie przepisów, kombatantom zamieszkałym za granicą przysługujące świadczenia będą wypłacane np. razem z emeryturą i rentą na rachunek bankowy za granicą. Transfer świadczeń za granicę będzie możliwy po złożeniu przez uprawnionego wniosku do organu wypłacającego.

Założono, że świadczenia gwarantowane opieki zdrowotnej będą udzielane kombatantom także po przekroczeniu limitów finansowych wynikających z umów zawieranych przez NFZ ze świadczeniodawcami. Jednak wartość świadczeń dostępnych poza limitem została ograniczona, a ich realizacja będzie kontrolowana przez NFZ.

W założeniach postanowiono, że Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, NFZ oraz organy rentowe będą udostępniać sobie bezpłatnie zgromadzone dane osobowe niezbędne do realizacji i weryfikacji uprawnień kombatantów, ofiar represji, osób represjonowanych oraz inwalidów wojennych. Dane będą obejmować: nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, datę urodzenia, numer PESEL i adres zamieszkania.

d2i0vw5

Zgodnie z założeniami, 1 września ma być Dniem Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

Rada Ministrów zatwierdziła 27 września 2011 r. uchwałę ustanawiającą program wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Przyjęto, że świadczenie to w okresie od listopada do końca grudnia br. będzie zwiększone o 100 zł.

d2i0vw5

Przedkładane rozporządzenie reguluje sprawy związane z warunkami realizacji ww. programu rządowego. Zgodnie z ustawą o świadczeniach pielęgnacyjnych, pomoc ta przysługuje matce lub ojcu (bądź innym osobom), na których spoczywa obowiązek alimentacyjny.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje również faktycznemu opiekunowi dziecka niepełnosprawnego, który z powodu znacznego stopnia orzeczonej niepełnosprawności dziecka musi zrezygnować zatrudnienia ze względu na konieczność stałej i długotrwałej opieki (lub pomocy innej osoby) w związku z poważnie ograniczoną zdolnością do samodzielnej egzystencji oraz np. stałym współudziałem w codziennym procesie leczenia, rehabilitacji czy edukacji.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, pomoc będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego w listopadzie i grudniu 2011 r. Będzie ją wypłacał wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Osoba upoważniona do pobierania świadczenia musi złożyć do ww. organów wniosek o przyznanie pomocy. Wniosek powinien zostać złożony do 31 października br. Osoby, którym świadczenie pielęgnacyjne przyznano po 31 października, będą mieć wydłużony termin na złożenie wniosku o 7 dni, licząc od dnia przyznania świadczenia.

Pomoc będzie realizowana ze środków budżetu państwa. Rozporządzenia ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2i0vw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0vw5