Trwa ładowanie...
d1whf70

CIR: spotkanie premierów Polski i Mołdawii (komunikat)

...

Share
d1whf70

18.02. Warszawa - CIR informuje:

Premier Donald Tusk spotkał się z przebywającym z roboczą wizytą w Polsce premierem Republiki Mołdowy Vladem Filatem. Po spotkaniu prezes Rady Ministrów podkreślił, że Polska będzie wspierać działania podejmowane przez mołdawski rząd dla poprawy sytuacji gospodarczej. - Zawsze będziecie mogli liczyć na serdeczność ze strony Polaków i pomoc ze strony polskiego rządu - zaznaczył Donald Tusk.

- W Polsce, ale jestem pewien, także w całej Unii Europejskiej, wszyscy niezwykle wysoko oceniają Pańskie osobiste wysiłki i Pańskiego rządu w reformowaniu Mołdowy, w pracy na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej i w kierunku proeuropejskich zmian - powiedział prezes Rady Ministrów.

Jak zaznaczył szef polskiego rządu rozmowa z premierem Vladem Filatem pokazała, że oba kraje nie różnią się w ocenie sytuacji międzynarodowej i regionalnej. - Rozumiemy się tak, jak rozumieją się przyjaciele - podkreślił polski premier.

d1whf70

Donald Tusk zapowiedział, że współpraca obu państw w najbliższych miesiącach będzie niezwykle intensywna. Polska wspierać będzie europejskie ambicje Mołdowy. Wsparcie będzie dotyczyć m.in. pomocy eksperckiej, wdrażania skutecznych metod wyjścia z kryzysu gospodarczego oraz kwestii wizowych pomiędzy UE i Mołdową. Polem do współpracy obu krajów jest także polsko-szwedzka inicjatywa Partnerstwa Wschodniego.

Premier Mołdowy Vlad Filat podziękował za wszelkie formy wsparcia ze strony Polski. - To bardzo silny zastrzyk optymizmu, akcent nie tylko dobrej woli, ale faktycznego wsparcia ze strony szczerego przyjaciela, jakim jest Polska - zaznaczył szef mołdawskiego rządu.

Po rozmowach w obecności obu premierów podpisana została Umowa o udzieleniu przez Polskę pożyczki na wsparcie budżetowe Mołdowy. Dokument podpisali zastępca ministra finansów Republiki Mołdowy Victor Barbaneagra oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz. Na ostatnim posiedzeniu, 16 lutego br., Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Republice Mołdowy pożyczki na sfinansowanie działań, które przyczynią się do stabilizacji ekonomicznej tego państwa. Poprawa sytuacji gospodarczej w Mołdowie ma znaczenie dla pogłębiania współpracy obu krajów, w tym wzmocnienia polskiego eksportu.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sdd/ mhr/

d1whf70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1whf70
d1whf70