CIR: Tusk w Azji - rozmowy z premierami Tajlandii i Japonii (komunikat)
...
05.11. Warszawa - CIR informuje:
Tusk w Azji: rozmowy z premierami Tajlandii i Japonii
Przed szczytem Azja-Europa (ASEM) w Laosie Donald Tusk spotkał się z premier Tajlandii Yingluck Shinawatrą oraz z szefem rządu Japonii Yoshihiko Nodą. Przewidziane jest również spotkanie z premierem Chin Wen Jiabao.
Z premier Tajlandii o stałej współpracy
Premierzy Polski i Tajlandii zdecydowali o ustanowieniu stałego mechanizmu współpracy politycznej i gospodarczej między oboma krajami. Omówili możliwości współpracy inwestycyjnej oraz zwiększenia polskiego eksportu do Tajlandii i wzajemnych inwestycji bezpośrednich. Tajlandia to największy partner handlowy Polski w Azji Południowo-Wschodniej.
Donald Tusk i Yingluck Shinawatra rozmawiali także o relacjach Unii Europejskiej (UE) z Tajlandią. Strona tajska zwróciła się o wsparcie w negocjacjach z UE w zakresie rozwijania kontaktów międzyludzkich i współpracy gospodarczej. Premier Tajlandii zaproponowała Polsce współpracę w zakresie promocji wartości demokratycznych w regionie. Zaprosiła też premiera Tuska do złożenia wizyty w Tajlandii.
Współpraca gospodarcza z Tajlandią
W 2011 obroty towarowe Polska-Tajlandia wyniosły wg polskich statystyk 1,2 mld dolarów. Importujemy z Tajlandii podzespoły sprzętu komputerowego, kamienie szlachetne i artykuły spożywcze, a eksportujemy maszyny i artykuły spożywcze. Od 2009 utrzymuje się tendencja wzrostowa obrotów.
W Tajlandii ma swoje przedstawicielstwo m.in. polska firma Mercator Medical z Krakowa produkująca rękawice ochronne. Planuje ona zwiększenie swoich inwestycji w tym kraju.
W Polsce działa m.in. S. Khonkaen - spółka notowana na giełdzie tajlandzkiej produkująca wędliny według tajskich receptur z przeznaczeniem na rynki europejskie, która planuje sprzedawać polskie przetwory mięsne na rynkach azjatyckich, w tym w Tajlandii. We Włocławku produkuje z kolei tajska Indorama, światowy potentat w wytwarzaniu opakowań PET.
Z premierem Japonii o inwestycjach
Po spotkaniu z premier Tajlandii Donald Tusk rozmawiał też z szefem rządu Japonii Yoshihiko Nodą. Politycy omawiali możliwości współpracy gospodarczej i politycznej. Główne punkty to m.in. wynegocjowanie porozumienia o Wolnym Handlu UE-Japonia oraz eksport polskich produktów rolnych na rynek japoński.
Donald Tusk zwrócił uwagę na malejącą dynamikę wzrostu inwestycji japońskich w Polsce. Szefowie rządów zgodzili się co do potrzeby podjęcia działań w tym względzie. Byłyby to również wizyty na najwyższym szczeblu, które pozwoliłyby odbudować pozycję Japonii wśród polskich przedsiębiorców.
Spotkanie odbyło się po kilkuletniej przerwie w wizytach na tym szczeblu. Premier Noda wskazał jako przedmiot zainteresowania Japonii inwestycje w polski sektor energetyczny, w tym technologię czystego węgla. Yoshihiko Noda podkreślił znaczenie Polski w regionie Europy.
Premierzy zwrócili uwagę, że w 2014 roku przypada 20. rocznica utworzenia centrum Manggha w Krakowie, które jest szczególnym miejscem wymiany kulturalnej w Europie.
Współpraca gospodarcza z Japonią
Japonia jest obok Korei Południowej najważniejszym źródłem azjatyckich bezpośrednich inwestycji w Polsce. Skumulowana wartość japońskich inwestycji w Polsce wyniosła na koniec 2011 r. 1,6 mld dolarów. Obroty towarowe wyniosły w 2011 prawie 3,9 mld dolarów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ abuj/