Trwa ładowanie...
d1tfi5f

CIR ws. terminalu LNG w Świnoujściu (komunikat)

...

d1tfi5f
d1tfi5f

23.03. Warszawa - CIR informuje:

- Trzeba było przeciąć kilka węzłów gordyjskich, aby dotrzeć do momentu, w którym symbolicznie położymy kamień węgielny pod jedną z największych inwestycji w historii Polski - mówił Donald Tusk podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę terminalu LNG w Świnoujściu.

Szef rządu przypomniał, że rozmowy o tym, czy i gdzie powinien powstać gazoport, toczyły się od lat 90., ale dopiero w ostatnich trzech latach inwestycja zaczęła być realizowana. - Trzeba było pokonać wszystkie blokady, które tkwiły w złych przepisach - mówił Donald Tusk, odnosząc się do skomplikowanych procedur zdobywania zezwoleń środowiskowych i pozwoleń na budowę.

Premier podkreślił, że sukces tej inwestycji wynika też z umiejętności zdobycia funduszy i pozyskania dodatkowych źródeł finansowania. - Udało się przekonać partnerów w Europie, że Świnoujście staje się elementem bezpieczeństwa strategicznego dla całego kontynentu, nie tylko dla Polski - zaznaczył szef rządu, nawiązując do dodatkowych środków unijnych, przekazanych na inwestycję.

d1tfi5f

Kolejnym ważnym krokiem było przyjęcie tzw. specustawy, która wprowadziła bardziej elastyczne przepisy przyspieszające realizację budowy. Podobne ustawy ułatwiają budowanie dróg i infrastruktury na Euro 2012. Jako ostatnie z ważnych działań na rzecz powstania terminalu premier wymienił zawarcie wieloletniej umowy z Katarem na dostawy gazu skroplonego.

- Nawet 1/3 potrzeb gazowych Polski może być wypełniona dzięki tej inwestycji - mówił szef rządu. - To jest prawdziwa dywersyfikacja. Za tym dziwnym słowem kryje się bezpieczeństwo i rzeczywista niezależność od jednego źródła dostawy gazu - zaznaczył. Donald Tusk dodał też, że kolejnym źródłem może być gaz z łupków.

- W perspektywie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat Polska będzie nie mocarstwem gazowym, ale krajem bezpiecznym, jeśli chodzi o gaz i zdolnym do handlu gazem wtedy, kiedy pojawią się nadwyżki - mówił premier.

Szef rządu podkreślał też, że terminal LNG to kluczowy element całego zestawu inwestycji i przedsięwzięć gospodarczych, finansowych i politycznych, które mają złożyć się na bezpieczeństwo energetyczne Polaków i całej Europy. Inwestycje na Pomorzu, obok budowy sieci połączeń gazowych i interkonektorów, będą stanowiły element korytarza gazowego Północ-Południe.


W 2009 roku rząd przyjął dokument "Polityka energetyczna Polski do 2030 r.", który zakłada m.in. budowę gazoportu w Świnoujściu, budowę co najmniej dwóch elektrowni atomowych, zwiększenie wydobycia w kopalniach i inwestycje w poszukiwanie nowych złóż, a także rozbudowę magazynów gazu i systemu przesyłowego w Polsce.

d1tfi5f

Budowa gazoportu

Pierwsze wzmianki o potrzebie budowy gazoportu nad Bałtykiem sięgają lat 90. W 1996 roku powstał plan budowy terminalu w Gdańsku, w pobliżu Naftoportu. W latach 2000-2001 planowano budowę gazoportu w okolicach Szczecina. Ostatecznie wybrano Świnoujście.

Od 2008 roku realizacja projektu przyspieszyła: wydano niezbędne decyzje środowiskowe i pozwolenie na budowę, zapewniono finansowanie (także z funduszy unijnych), przyjęto specustawę ułatwiającą budowę, podpisano umowę z wykonawcą, zapewniono import skroplonego gazu.

d1tfi5f

Dzięki tej inwestycji skroplony gaz (LNG) będzie mógł być dostarczany do Polski drogą morską. Początkowo roczna przepustowość terminalu wynosić będzie 5 mld m3, co stanowi ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na gaz. Gazoport pozwoli na zdywersyfikowanie dostaw gazu. Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2010 roku, a zakończy się w 2014 roku.

Budowa elektrowni atomowych

Rząd planuje budowę co najmniej dwóch elektrowni, a pierwsza z nich miałaby zostać uruchomiona w 2020 roku. Realizacja programu budowy elektrowni rozpoczęła się w 2009 roku. Rząd powołał specjalnego pełnomocnika ds. energetyki jądrowej, a także przygotował szczegółowy harmonogram inwestycji oraz listę potencjalnych lokalizacji.

d1tfi5f

W lutym 2011 roku rząd przyjął projekt nowego prawa atomowego. Stworzy ono przejrzyste i stabilne ramy prawne dla budowy i funkcjonowania elektrowni jądrowych oraz zapewnieni bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną kraju. Kolejnym etapem będzie wybór odpowiedniej lokalizacji i podpisanie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni. Równolegle prowadzone są prace związane z pozyskaniem nowoczesnych technologii do budowy i wyposażenia elektrowni.

Wykorzystanie krajowych zasobów energii

Aby zwiększyć możliwości produkcyjne polskich kopalń, rząd przekazał w 2010 roku 400 mln zł górnictwu węgla kamiennego. W 2012 roku dobiegnie końca budowa kopalni gazu ziemnego i ropy naftowej Lubiatów - Międzychód - Grotów. Prowadzone są także poszukiwania pokładów gazu łupkowego. Zgodnie z szacunkami ich wielkość może wynosić od 1,5 do 3 bln m3. Rząd wydaje polskim i zagranicznym firmom koncesje na prowadzenie poszukiwań. Trwają już próbne odwierty, które pomogą określić wielkość pokładów i możliwości ich komercyjnej eksploatacji.

d1tfi5f

Kontrakty gazowe

Dostawy surowców energetycznych do Polski gwarantują także wieloletnie umowy międzynarodowe. W czerwcu 2009 roku rząd podpisał umowę z Katarem na dostawy skroplonego gazu. Umowa przewidująca dostarczanie 1,5 mld m3 gazu LNG rocznie będzie obowiązywać od 2014 do 2034 roku. Rząd wynegocjował także nową umowę z Rosją. Jest ona gwarancją zwiększonych dostaw gazu z kierunku wschodniego do 2022 roku i nieprzerwanego przesyłu gazu przez terytorium Polski gazociągiem jamalskim do 2019 roku. Polska otrzymuje również gaz z kierunku zachodniego.

Rozbudowa magazynów i systemu przesyłowego

d1tfi5f

Do 2015 roku całkowita pojemność magazynów gazowych wzrośnie z 1,66 mld m3 obecnie do ponad 3 mld m3. Trwa rozbudowa zbiorników w Wierzchowicach, Mogilnie, Strachocinie, Husowie oraz budowa nowego magazynu w Kosakowie. W 2009 roku do eksploatacji oddano magazyn w Daszewie, a w 2010 roku zakończyła się budowa zbiornika w Bonikowie.

Do 2014 roku w Polsce powstanie prawie 1 tys. km sieci przesyłowych gazu ziemnego. Obecnie sieć liczy 9,7 tys. km. W 2011 roku zwiększeniu ulegną możliwości przesyłowe w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej. W okolicach Cieszyna budowane jest gazowe połączenie z Czechami. W sierpniu 2009 roku zapewniono środki na budowę gazociągu Włocławek - Gdynia, a w maju 2010 roku - gazociągu Jeleniów - Dziwiszów.

Trwają prace projektowe nad kolejnymi gazociągami. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin - Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin - Gdańsk, Rembelszczyzna - Gustorzyn, Gustorzyn - Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f