Trwa ładowanie...
d29uy4t

Cisza wyborcza wybory prezydenckie 2020. Ile trwa? Co jest zakazane podczas ciszy wyborczej?

Wybory 2020. Od soboty 11 lipca obowiązuje cisza wyborcza. Jakich zachowań należy unikać podczas obowiązywania ciszy wyborczej? Na czym polega cisza wyborcza?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od soboty obowiązuje cisza wyborcza.
Od soboty obowiązuje cisza wyborcza. (East News)
d29uy4t

Wybory 2020. Cisza wyborcza. Do kiedy obowiązuje?

Zasady obowiązujące podczas ciszy wyborczej dokładnie opisuje Kodeks wyborczy. Zgodnie z artykułem 107, cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem wyborów. To oznacza, że w przypadku drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 cisza wyborcza obowiązuje od godziny 0:01 w sobotę 11 lipca.

Cisza wyborcza obowiązuje do momentu zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego. Te otwarte będą w niedzielę do godziny 21:00, choć ich otwarcie może się przedłużyć ze względu na nadzwyczajne okoliczności. O tym, czy zajdzie taka potrzeba poinformuje Państwowa Komisja Wyborcza.

d29uy4t

Cisza wyborcza. Co jest zakazane podczas trwania ciszy wyborczej?

W trakcie obowiązywania ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie w jakikolwiek sposób agitacji wyborczej. Nie można rozpowszechniać materiałów wyborczych, wyrażać publicznych opinii na temat kandydatów i ugrupowań politycznych. Zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, marszów i manifestacji, wygłaszanie przemówień.

Zgodnie z kodeksem wyborczym niedozwolone jest także eksponowanie symboli czy znaków, które mogą kojarzyć się z kandydatami czy ugrupowaniami politycznymi. Surowo zakazana jest publikacja sondaży wyborczych. Cisza wyborcza dotyczy także internetu, publikacji postów w mediach społecznościowych czy wysyłania wiadomości mających na celu namawianie do oddania głosu na któregokolwiek z kandydatów startujących w wyborach.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje.

Za naruszenie ciszy wyborczej grozi kara pieniężna. Wynosi ona maksymalnie 5 tysięcy złotych. Z kolei publikacja w tym czasie sondaży wyborczych oznacza karę grzywny od 5 tys. zł do 500 000 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d29uy4t

Podziel się opinią

Share
d29uy4t
d29uy4t