Trwa ładowanie...
d2qc24g
d2qc24g
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Co najmniej 350 miejsc pracy stworzy kolejny inwestor w Ujeździe

Co najmniej 350 miejsc pracy utworzy kolejny inwestor, który dostał pozwolenie na działalność w Ujeździe (Opolskie) na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Niemiecka firma Mubea z branży motoryzacyjnej zainwestuje w opolskim 25 mln euro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2qc24g

Taką informację przekazał PAP dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono. Podał, że firma Mubea Automotive Poland będzie drugim inwestorem, który ulokuje swój zakład na terenie KSSE w Ujeździe pod Olszową, blisko węzła autostradowego A4.

Starszy specjalista opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Ewa Dudik powiedziała PAP, że inwestor w grudniu ub. roku zadeklarował, że zainwestuje 25 mln euro.

"To także druga największa w tym roku w KSSE inwestycja - po NGK Ceramics Polska w Dąbrowie Górniczej - pod względem nakładów i rozmiaru" - podkreślił Wojciech Rusek z KSSE.

d2qc24g

Wrzeciono podał, że Mubea Automotive Poland zainwestuje na ponad 14-hektarowej działce i jeszcze w 2015 roku ma rozpocząć budowę dwóch hal produkcyjnych o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych każda. Początek produkcji planowany jest na rok 2016. Firma ma zaopatrywać producentów samochodów w Europie środkowej i wschodniej. Do 2020 roku spółka ma zatrudnić ponad 350 pracowników.

Obecnie - jak podało Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działające przy OCRG - prowadzona jest już rekrutacja do firmy m.in. na takie stanowiska jak kierownik produkcji, projektant schematów elektrycznych, programista robotów przemysłowych, kierownik zarządzania jakością, technik układów sterowania, konstruktor w Głównym Dziale Technologii Wytwórczych czy pracownik produkcji.

Wrzeciono podkreślił, że projekt inwestycyjny dotyczący firmy Mubea, którego skutkiem jest decyzja o budowie fabryki w Ujeździe, prowadzony był w woj. opolskim od 2014 roku. "Już wtedy zaproponowaliśmy inwestorom kilka atrakcyjnych lokalizacji w regionie" - podał PAP zaznaczając jednak, że na początkowym etapie inwestorzy rozważali również tereny w kilku innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

"Na wybór lokalizacji, oprócz dogodnego położenia geograficznego i bliskości rynków zbytu, wpłynęła również obecność Centrum Kształcenia w Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie-Koźlu i Opolu" - podał.

d2qc24g

Mubea to dostawca wyrobów dla przemysłu samochodowego. Produkuje m.in. sprężyny techniczne stosowane w układach konstrukcyjnych pojazdów, podwozia i układy napędowe czy elementy karoserii. Zakłady produkcyjne spółki mieszczą się w Niemczech, a także np. Czechach, Hiszpanii, Włoszech czy Szwajcarii. Firma obecna jest również w USA, Meksyku, Brazylii, Indiach czy Chinach. We wszystkich jej zakładach na świecie pracuje obecnie ponad 11 tys. osób.

Piotr Regeńczuk z OCRG podał PAP, że obecnie w woj. opolskim ponad 956 ha terenów znajduje się w specjalnych strefach ekonomicznych, z czego ponad 496 ha w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ponad 452 ha w KSSE o niespełna 17 ha w Starachowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wolnych jest wciąż nieco ponad 592 ha.

"Według planów do wiosny 2016 roku wielkość terenów objętych statusem specjalnych stref ekonomicznych przekroczy 1250 ha" - zapowiedział Wrzeciono.

d2qc24g

Podziel się opinią

Share
d2qc24g
d2qc24g