Co robili najbogatsi na świecie, kiedy mieli po dwadzieścia lat?
Dziś przodują w rankingach najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi świata. W młodości nic jednak nie wskazywało na to, że odniosą spektakularny sukces. Oto czym zajmowali się znani miliarderzy, kiedy mieli po dwadzieścia lat
W dzieciństwie Abramowicz nie miał zbyt wiele szczęścia. Był sierotą wychowywanym przez swojego wuja. Jednak w dorosłym życiu poradził sobie doskonale. Zanim skończył 21 lat, robił już karierę na czarnym rynku. Obracał dużymi pieniędzmi, które dostał do rodziców swojej żony. Na początku lat 90. udało mu się zalegalizować swoją działalność, był wtedy właścicielem już 20 firm. W wieku 26 lat został aresztowany za kradzież własności rządowej, a jeszcze przed ukończeniem 35. został gubernatorem Czukotki w Rosji. Funkcję sprawował do 3 lipca 2008 r.
Roman Abramowicz jest dzisiaj jednym z najbogatszych ludzi świata. W 2008 r. "Forbes" wycenił jego majątek na 23,5 mld dolarów.
Dwudziestopięcioletni Mark Zuckerberg prowadził swój portal już od pięciu lat. Był wtedy rok 2009 r. i Facebook po raz pierwszy odnotował przychód finansowy, miał już 300 mln użytkowników. Rok później Zuckerberg otrzymał tytuł "Człowieka Roku" magazynu „Time”.
W 2011 roku znalazł się na 15. miejscu rankingu „Forbesa” zestawiającego najbogatszych Amerykanów. Został również uznany trzecim, po Larym Ellisonie i Billu Gatesie, człowiekiem w Dolinie Krzemowej.
W 1990 roku Rowling miała 25 lat i właśnie wtedy przyszedł jej do głowy Harry Potter. Przygody czarodzieja narodziły się podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Zanim Rowling osiągnęła cel swojej podróży, miała już gotowe postacie oraz znaczną część fabuły książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Książkę zaczęła tworzyć tego samego wieczora.
Pracując jako sekretarka w biurze Amnesty International w Londynie, Rowling nie miała zbyt wiele czasu na pisanie. Dokończenie historii zajęło jej kilka lat. W tym czasie wyszła za mąż, urodziła córkę, rozwiodła się i zdiagnozowano u niej depresję kliniczną. Książkę skończyła w 1995 roku, a dwa lat później została opublikowana.
Seria o Harrym Potterze przyniosła jej duże zyski. Stała się jedną z najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. Wielkość jej majątku w 2008 r. oszacowano na 740 mln funtów, czyli ok. 1,5 mld dolarów.
W wieku 20 lat Branson otworzył swój pierwszy sklep muzyczny, a kiedy miał 22 lata studio. Rok później uruchomił wytwórnię, a przed trzydziestką jego firma podbijała rynek międzynarodowy.
- Znacznie trudniej było mi założyć i rozwijać małą firmę, niż prowadzić kilkaset przedsiębiorstw z tysiącami pracowników. Budowanie biznesu od podstaw to jest harówka przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. To jest cholernie ciężka praca – powiedział Richard Branson na łamach „Entrepreneur”.
Dziś brytyjski przedsiębiorca jest właścicielem Virgin Group, która składa się z 400 firm. Jest czwarty na liście najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. Jego majątek wyceniany jest na 4,2 miliarda dolarów.
Kiedy Marissa Mayer miała 24 lata dostała pracę w Google. Była dwudziestym zatrudnionym pracownikiem i pierwszą kobietą w firmie. W Google spędziła 13 lat, potem została szefową portalu Yahoo.
- W kwietniu 1999 r., kiedy mnie zatrudniano, Google składało się z 7 pracowników. Moja rozmowa kwalifikacyjna odbyła się przy stole do ping ponga, który jak się później okazało, służył też jako stół konferencyjny – powiedziała Mayer w wywiadzie dla „VMakers”
Obecnie Marissa Mayer jest dyrektorem Generalnym w Yahoo! i jest najmłodszą osobą, która znalazła się na liście 50 najpotężniejszych kobiet biznesu magazynu „Fortune”.
Amerykańska potentatka biznesowa polskiego pochodzenia posiada bardzo bogaty życiorys. Okrzyknięto ją symbolem i ucieleśnieniem „amerykańskiego snu”. Zanim jednak świat dowiedział się o jej istnieniu, Stewart pracowała na Wall Street jako makler giełdowy. Miała wtedy nieco ponad 20 lat. Wcześniej, była modelką oraz współpracowała z Unilever Chanel. W 1972 r. została mamą i zrezygnowała z pracy maklera.
Wtedy właśnie zaczęła się jej spektakularna kariera. Otworzyła biznes cateringowy, napisała książkę i została właścicielką ogromnej medialnej fortuny (Martha Stewart Living Omnimedia). Dziś jest jedną z najsłynniejszych i najbogatszych, wpływowych amerykańskich kobiet.
Amerykański projektant, założyciel domu mody w swoich latach dwudziestych był mocno zapracowanym człowiekiem. Zanim skończył 24 lata miał za sobą studia oraz służbę wojskową. Podczas nauki pracował jako sprzedawca w sklepie z rękawiczkami, a po wojsku zatrudnił się w firmie produkującej ubrania Brooks Brothers.
W wieku 26 lat zaprojektował szeroki krawat w stylu europejskim, dzięki któremu rozpoczął współpracę z Neiman Marcus, firmą oferującą luksusową odzież. Rok później stworzył pierwszą własną markę „Polo”.
Ralph Lauren zgromadził majątek, który wyceniony jest na 7 miliardów dolarów, plasujący go na 166. miejscu listy najbogatszych "Forbesa".
Amerykański inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. W swoich wczesnych latach 20. pracował jako sprzedawca inwestycyjny w Buffett-Falk & Co w Omaha. W wieku 26 lat przeniósł się do Nowego Jorku i został analitykiem finansowym. W tym samym roku założył Buffett Partnership Ltd. w Omaha.
W 2008 roku był uznawany za najbogatszego człowieka świata, a obecnie znajduje się w ścisłej czołówce na liście najbogatszych osób globu.
Na podstawie "Business Insider"
JK,WP.PL