Trwa ładowanie...

Co zrobić, jeśli lokator nie płaci czynszu? Sprawdź, jakie masz prawa

Jednym z popularnych sposobów lokowania oszczędności jest wynajem mieszkań. Niestety wiąże się on z pewnym zagrożeniem. Mowa o nieuczciwych najemcach, którzy nie płacą rachunków i nie chcą wyprowadzić się z wynajmowanego mieszkania. Co zrobić w takiej sytuacji?

Lokator nie płaci czynszu. Co można zrobić?Lokator nie płaci czynszu. Co można zrobić?Źródło: Adobe Stock, fot: arteffect.pl
dahnxxb
dahnxxb

Jeżeli najemca od jakiegoś czasu nie płaci rachunków i nie uiszcza obowiązkowych opłat za czynsz, w pierwszej kolejności warto się z nim osobiście skontaktować.

Jednak, gdy najemca unika rozmowy lub wynajmujący nie ma możliwości jej przeprowadzenia możemy podjąć odpowiednie kroki prawne - donosi serwis kpr-restrukturyzacja.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Co zrobić, gdy najemca nie płaci rachunków?

Jak podaje portal, gdy lokatorzy nie płacą czynszu, właściciel mieszkania ma prawo:

  • wezwać go do zapłaty pełnej kwoty zaległości. Takie wezwanie należy skierować do najemcy bezpośrednio po tym, gdy okaże się, że próby w pełni ugodowego załatwienia sprawy spełzły na niczym. W wezwaniu trzeba jednoznacznie wskazać termin, do którego lokator powinien spłacić pełną kwotę z tytułu niepokrytego czynszu oraz podać, że niewywiązanie się z tego obowiązku spowoduje skierowanie sprawy do sądu;
  • wypowiedzieć stosunek najmu. Takie wypowiedzenie można przedłożyć od razu wraz z wezwaniem do zapłaty. Można również poczekać na rezultat wezwania i wypowiedzieć najem dopiero wówczas, gdy lokator nie ureguluje należności;
  • skierować sprawę do sądu. To najprostszy sposób do uzyskania tytułu wykonawczego, który pozwoli na rozpoczęcie i przeprowadzenie egzekucji komorniczej w stosunku do lokatora.
dahnxxb

Art. 688 Kodeksu cywilnego wskazuje, że za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na jego utrzymaniu, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.

Jak pozbyć się nieuczciwego najemcy z mieszkania?

Eksmisja w większości przypadków jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nieuczciwych najemców. Trzeba jednak wiedzieć, że wiąże się ona z długim czasem postępowania i może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli zdecydujemy się na eksmisję lokatorów musimy skierować sprawę do sądu w celu uzyskania nakazu eksmisji. Wynajmujący wówczas musi również uiścić opłatę sądową, której wysokość zależna jest od wartości przedmiotu sporu - podaje serwis.

Po uzyskaniu stosownego orzeczenia i nadaniu mu klauzuli wykonalności, wynajmujący składa wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik sądowy z kolei wzywa najemcę do opuszczenia mieszkania, a jeżeli to nie skutkuje, dokonuje on opróżnienia lokalu z rzeczy i osób. Kiedy będzie miało miejsce wstrzymanie eksmisji z mieszkania?

dahnxxb

Okazuje się, że komornik nie może dokonać eksmisji lokatora, któremu nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu, w którym mógłby zamieszkać po przeprowadzeniu eksmisji. W takim przypadku komornik musi wstrzymać się z eksmisją do momentu, aż gmina na wniosek komornika wskaże najemcy tymczasowe pomieszczenia.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą?

Jak podkreśla kpr-restrukturyzacja.pl lepiej działać prewencyjnie i jeszcze przed podpisaniem umowy najmu postarać się zabezpieczyć przed wszelkimi ewentualnościami. Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów z lokatorem, który nie płaci i nie chce się wyprowadzić, jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego. Ten rodzaj umowy przeznaczony jest wyłącznie dla osób fizycznych i skutecznie zabezpiecza on interesy wynajmującego - zaznacza serwis.

dahnxxb

Do umowy najmu okazjonalnego najemca dołącza w formie aktu notarialnego oświadczenie, w którym dobrowolnie podda się egzekucji po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy. W oświadczeniu dodatkowo znajduje się zapisek, który mówi o tym, do jakiego lokalu najemca będzie mógł się przeprowadzić po dokonaniu eksmisji.

Z kolei osoby prowadzące firmę polegającą na wynajmie nieruchomości mogą zawrzeć z lokatorem umowę najmu instytucjonalnego. Umowa ta podobnie jak poprzednia daje możliwość przeprowadzenia uproszczonego postępowania eksmisyjnego, bez konieczności wnoszenia sprawy do sądu. W umowie najmu instytucjonalnego również znajduje się oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się eksmisji. W tym przypadku jednak lokator nie musi wskazywać alternatywnego mieszkania, do którego będzie mógł przeprowadzić się po opuszczeniu mieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dahnxxb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dahnxxb