Co zrobić, jeśli lokator nie płaci czynszu? Sprawdź, jakie masz prawa
Jednym z popularnych sposobów lokowania oszczędności jest wynajem mieszkań. Niestety wiąże się on z pewnym zagrożeniem. Mowa o nieuczciwych najemcach, którzy nie płacą rachunków i nie chcą wyprowadzić się z wynajmowanego mieszkania. Co zrobić w takiej sytuacji?
Jeżeli najemca od jakiegoś czasu nie płaci rachunków i nie uiszcza obowiązkowych opłat za czynsz, w pierwszej kolejności warto się z nim osobiście skontaktować.
Jednak, gdy najemca unika rozmowy lub wynajmujący nie ma możliwości jej przeprowadzenia możemy podjąć odpowiednie kroki prawne - donosi serwis kpr-restrukturyzacja.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik
Co zrobić, gdy najemca nie płaci rachunków?
Jak podaje portal, gdy lokatorzy nie płacą czynszu, właściciel mieszkania ma prawo:
- wezwać go do zapłaty pełnej kwoty zaległości. Takie wezwanie należy skierować do najemcy bezpośrednio po tym, gdy okaże się, że próby w pełni ugodowego załatwienia sprawy spełzły na niczym. W wezwaniu trzeba jednoznacznie wskazać termin, do którego lokator powinien spłacić pełną kwotę z tytułu niepokrytego czynszu oraz podać, że niewywiązanie się z tego obowiązku spowoduje skierowanie sprawy do sądu;
- wypowiedzieć stosunek najmu. Takie wypowiedzenie można przedłożyć od razu wraz z wezwaniem do zapłaty. Można również poczekać na rezultat wezwania i wypowiedzieć najem dopiero wówczas, gdy lokator nie ureguluje należności;
- skierować sprawę do sądu. To najprostszy sposób do uzyskania tytułu wykonawczego, który pozwoli na rozpoczęcie i przeprowadzenie egzekucji komorniczej w stosunku do lokatora.
Art. 688 Kodeksu cywilnego wskazuje, że za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na jego utrzymaniu, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.
Jak pozbyć się nieuczciwego najemcy z mieszkania?
Eksmisja w większości przypadków jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nieuczciwych najemców. Trzeba jednak wiedzieć, że wiąże się ona z długim czasem postępowania i może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli zdecydujemy się na eksmisję lokatorów musimy skierować sprawę do sądu w celu uzyskania nakazu eksmisji. Wynajmujący wówczas musi również uiścić opłatę sądową, której wysokość zależna jest od wartości przedmiotu sporu - podaje serwis.
Po uzyskaniu stosownego orzeczenia i nadaniu mu klauzuli wykonalności, wynajmujący składa wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik sądowy z kolei wzywa najemcę do opuszczenia mieszkania, a jeżeli to nie skutkuje, dokonuje on opróżnienia lokalu z rzeczy i osób. Kiedy będzie miało miejsce wstrzymanie eksmisji z mieszkania?
Okazuje się, że komornik nie może dokonać eksmisji lokatora, któremu nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu, w którym mógłby zamieszkać po przeprowadzeniu eksmisji. W takim przypadku komornik musi wstrzymać się z eksmisją do momentu, aż gmina na wniosek komornika wskaże najemcy tymczasowe pomieszczenia.
Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą?
Jak podkreśla kpr-restrukturyzacja.pl lepiej działać prewencyjnie i jeszcze przed podpisaniem umowy najmu postarać się zabezpieczyć przed wszelkimi ewentualnościami. Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów z lokatorem, który nie płaci i nie chce się wyprowadzić, jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego. Ten rodzaj umowy przeznaczony jest wyłącznie dla osób fizycznych i skutecznie zabezpiecza on interesy wynajmującego - zaznacza serwis.
Do umowy najmu okazjonalnego najemca dołącza w formie aktu notarialnego oświadczenie, w którym dobrowolnie podda się egzekucji po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy. W oświadczeniu dodatkowo znajduje się zapisek, który mówi o tym, do jakiego lokalu najemca będzie mógł się przeprowadzić po dokonaniu eksmisji.
Z kolei osoby prowadzące firmę polegającą na wynajmie nieruchomości mogą zawrzeć z lokatorem umowę najmu instytucjonalnego. Umowa ta podobnie jak poprzednia daje możliwość przeprowadzenia uproszczonego postępowania eksmisyjnego, bez konieczności wnoszenia sprawy do sądu. W umowie najmu instytucjonalnego również znajduje się oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się eksmisji. W tym przypadku jednak lokator nie musi wskazywać alternatywnego mieszkania, do którego będzie mógł przeprowadzić się po opuszczeniu mieszkania.