Czas na realizację zysków
Ostatni tydzień na parkiecie upłynął pod znakiem powracających do gry kupujących, którzy „wyciągali” indeks WIG20 z poziomu 2250 punktów. Dzisiejsza sesja przerwała jednostajny marsz byków w kierunku 2500 punktów, a indeksy po słabym rozpoczęciu w dosyć szybkim tempie zaczęły pogłębiać spadki.
Wsparciem dla największych spółek okazał się poziom 2380, osiągnięty około godziny 11.30. W następnej fazie sesji zmienność praktycznie zamarła, a notowania głównych indeksów GPW jedynie nieznacznie oddaliły się od swoich wtorkowych minimów. Do końca sesji nie udało się bykom wykreować mocnego odbicia, co ostatecznie przyczyniło się do zakończenia notowań wyraźnie poniżej poziomów poniedziałkowych. Ostatecznie indeksy WIG oraz WIG20 osiągnęły poziomy odpowiednio 40931,54 (-1,44%) i 2390,58 (-1,78%). Wtorkowej sesji towarzyszyły skromne obroty, które ledwo przekroczyły 1,1 mld zł, co na tych poziomach cenowych nie jest rezultatem satysfakcjonującym.
Wśród największych spółek tylko kilka zakończyło dzień w kolorze zielonym. Relatywnie najsilniejszy był Cyfrowy Polsat (14,99 zł; +1,7%), zyskały również Telekomunikacja Polska (15,55 zł; +0,06%) oraz CEZ (140,9 zł; +0,43%). Po drugiej stronie rynku znalazły się mocno przecenione spółki z sektora bankowego. Wyraźne spadki zanotowały dzisiaj Pekao (164 zł; -2,61%), PKOBP (40,35 zł; -2,06%), Getin (9,99 zł; -2,44%) oraz BRE (249 zł; -2,54%). Najsłabiej poza Asseco Poland (56,05 zł; -3,2%) zachowywały się walory PKN Orlen (37,3 zł; -3,12%) oraz KGHM (95,4 zł; -3,15%). Miedziowy potentat wraz z PKOBP oraz PZU (349,1 zł; -0,26%) stanowiły grupę najaktywniejszych spółek na słabej pod względem obrotów sesji. Obroty wygenerowane na walorach trzech wymienionych spółek (530 mln) przekroczyły wyraźnie połowę wszystkich obrotów na największych spółkach (910 mln) i stanowiły około połowy obrotów całego rynku.
Wielkimi krokami zbliża się kolejna oferta prywatyzacyjna. W dniu dzisiejszym opublikowany został prospekt emisyjny grupy Tauron, zawierający informacje o spółce oraz o jej ofercie. Harmonogram oferty publicznej przewiduje przyjmowanie zapisów w transzy inwestorów indywidualnych w dniach 9-18 czerwca. Kolejny etap tegorocznego procesu prywatyzacyjnego przypomina pod względem ograniczeń niedawną ofertę PZU, która przyciągnęła na rynek wielu nowych inwestorów. W dniu jutrzejszym zostanie opublikowana cena maksymalna dla akcji spółki.
Pomimo nerwowego początku, dzisiejsza sesja może zostać odczytana jako stabilizująca. Powrót optymizmu na rynki światowe powinien przynieść również powrót do głosu kupujących, którzy nie wykazywali się ostatnio wyjątkowo dynamicznymi działaniami. Rozpoczęcie miesiąca nie wypadło najlepiej, jednakże w moim odczuciu rynek powinien wrócić do trendu wzrostowego i nadrobić z nawiązką spadki, jakie miały miejsce w kwietniu oraz maju, wynosząc rodzime indeksy na nowe lokalne szczyty. Niepokoi wracająca jak bumerang kwestia słabnącej waluty oraz ucieczka inwestorów od ryzykownych aktywów i regionów.
Opracowanie:
Kacper Kędzior
DM BZ WBK Wszystkie wykresy przygotowano za pomocą programów Metastock, AmiBroker oraz Fibotrader. Dane do wykresów dostarcza GPW, Akcje.net i DM BZ WBK S.A. Źródłem pozostałych danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione.