Czechy: Bruksela wystawi Ukrainę do wiatru
Unia Europejska nie zdoła w perspektywie tygodni zapewnić dostaw gazu ziemnego na Ukrainę, jeśli przestanie tam dopływać gaz z Rosji - poinformował w środę czeski delegat na odbywającą się w Berlinie międzynarodową konferencję w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.
Rozmawiając w stolicy Niemiec z publicznym Czeskim Radiem przewodniczący Izby Poselskiej Jan Hamaczek zaznaczył, iż ukraińska infrastruktura gazowa nie jest do tego przygotowana, a odpowiednia adaptacja tamtejszych gazociągów wymagałaby znacznych inwestycji finansowych.
Rosja zagroziła Ukrainie wstrzymaniem dostaw gazu, jeśli nie podejmie działań na rzecz uregulowania zaległej zapłaty 3,5 mld dolarów za już dostarczony surowiec. W trakcie przeprowadzonych w ubiegły poniedziałek trójstronnych rozmów Rosji, Ukrainy i Komisji Europejskiej ukraiński minister energetyki Jurij Prodan wstępnie obiecał przekazanie jeszcze w bieżącym tygodniu kwoty 2 mld dolarów. Transfer musi jednak jeszcze zatwierdzić rząd Ukrainy, czym ma się zająć w środę.
W Unii Europejskiej pojawiały się głosy, że w razie przerwania dostaw z Rosji Ukraina mogłaby otrzymywać gaz z zachodu dzięki rewersowi gazociągów. - Teoretycznie jest to możliwe, ale wchodzi tu w grę cały szereg komplikacji technicznych - zaznaczył Hamaczek dodając, iż problemy dotyczą przede wszystkim stanu infrastruktury gazowniczej.
Według niego, rewers głównego gazociągu tranzytowego na odcinku z Republiki Czeskiej na Słowację jest możliwy i wykorzystano to w 2009 roku dla zaopatrywania odbiorcy słowackiego. - O ile wiem, podobnych (pozwalających na rewers) inwestycji jeszcze nie zrealizowano po słowackiej stronie (granicy z Ukrainą) ani tym bardziej po stronie ukraińskiej. A mówiąc otwarcie nikt nie wie, w jakim stanie jest infrastruktura gazownicza na terytorium ukraińskim i czy w ogóle można by było zrealizować rewers na ukraińskiej części wspomnianego gazociągu - powiedział czeski polityk. Dodał, iż rozwiązanie tego problemu wymagałoby w każdym przypadku inwestycji finansowych ze strony ukraińskiej.
- Gdyby doszło do jakiejś przerwy w dostawach, to w perspektywie tygodni nie bylibyśmy raczej w stanie zapewnić przepływu rewersowego. W perspektywie miesięcy przy wyłożeniu stosownych środków finansowych byłoby to zapewne możliwe - zadeklarował Hamaczek.