Czerwony pic na ulicach
Trzy pochody przejdą 1 maja, w Święto Pracy, ulicami stolicy. Ich uczestnicy będą domagać się poszanowania praw pracowniczych i godnych zarobków.
30.04.2008 12:44
Poszanowania praw pracowniczych i godnych zarobków będą domagać się osoby, które pójdą w pochodzie z okazji Święta Pracy. W stolicy zaplanowano trzy pochody pierwszomajowe.
Polska Agencja Prasowa donosi, że największy pochód organizuje, jak co roku, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Jego uczestnicy wyruszą w czwartek około godz. 11 sprzed siedziby OPZZ przy ul. Kopernika. Przejdą ul. Świętokrzyską, Nowym Światem, przez pl. Trzech Krzyży przed gmach Sejmu. Udział w marszu zapowiadają m.in. politycy SLD, SdPl, a także członkowie Federacji Młodych Socjaldemokratów, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Unii Pracy.
Z kolei warszawskie środowiska wolnościowe i Zieloni 2004 organizują pochód pod hasłem "Mówimy nie planom pogorszenia jakości miejsc pracy!". Ruszy on w południe sprzed Ministerstwa Gospodarki i przejdzie obok budynków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz siedziby Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".
Przemarsz organizują również aktywiści skrajnej lewicy zrzeszeni m.in. w Nowej Lewicy, Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej oraz Komunistycznej Partii Polski. Pochód wyruszy o godz. 10 z ronda de Gaulle'a.
Na Placu Defilad odbędzie się impreza nawiązująca do obchodów 1 maja z czasów PRL, pod hasłem "Czerwony Pic-Nic". Jej organizatorem jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Zaplanowano m.in. pokaz fragmentów kronik filmowych ukazujący życie stolicy w czasach PRL, archiwalnych wiadomości telewizyjnych, flesz informacji z ostatniej chwili z dawnej Warszawy. Pokaz tych materiałów będzie komentowany przez satyryka, Michała Ogórka.
1 maja to dzień, w którym Kościół katolicki czci uroczystość św. Józefa - patrona robotników i modli się za ludzi pracy.
Jest to jedno z najnowszych świąt w Kościele katolickim. Zostało ustanowione 24 kwietnia 1956 roku przez papieża Piusa XII. Kościół ogłosił, że święto będzie obchodzone 1 maja, aby podnieść godność pracy ludzkiej i dać postać św. Józefa wszystkim ludziom pracującym zawodowo jako wzór do naśladowania.
W kościołach całego kraju odbędą się nabożeństwa w intencji środowisk robotniczych, a także ogólnopolska pielgrzymka "Solidarności" do kolegiaty św. Józefa w Kaliszu.