Trwa ładowanie...

Czy EBC spełni oczekiwania rynków? - komentarz walutowy

Kolejny raz mamy na rynkach sytuację, gdzie inwestorzy czekają na ważne decyzje banków centralnych. Dzisiaj jest to co prawda aukcja LTRO, ale wiele osób wyczekuje jak zareaguje na jej efekty EBC i jakie będą dalsze kroki stymulowania gospodarki.

Czy EBC spełni oczekiwania rynków? - komentarz walutowyŹródło: AFP
d4g5tmv
d4g5tmv

Od rana poznaliśmy dane na temat inflacji konsumenckiej w Niemczech i Francji. U naszego zachodniego sąsiada zgodnie z oczekiwaniami indeks wzrostu cen zwolnił do 0,6% w skali roku. We Francji, gdzie z kolei spodziewano się utrzymania obecnych poziomów, spadł on o 0,2% co 0,3%. Dane te nie spowodowały żadnej reakcji na głównej parze walutowej, gdyż inwestorzy wiedząc jak wpływa taniejąca ropa na zmiany cen, a szczególnie koszt transportu, byli przygotowani na taki scenariusz.

Warto bliżej przyjrzeć się cenom ropy. Jeżeli utrzymana zostanie dotychczasowa tendencja to czwartek będzie ostatnim dniem, kiedy będzie możliwa sprzedaż ropy powyżej 60 USD za baryłkę na giełdzie w Nowym Jorku. Ropa jest już najtańsza od 2010 roku, aczkolwiek do dołka z 2009 brakuje jeszcze około 30%. Jaki wpływ ma taniejąca ropa na rynki? Wbrew zwyczajowym tendencjom, kiedy taniejące surowce wzmacniają giełdę, obecnie widać strach na amerykańskim parkiecie. Spadki cen ropy pociągają za sobą również spadki głównych indeksów. Gdzie zatem zmierza kapitał? Skoro nie ma go ani na surowcach ani na giełdach, można spodziewać się go na papierach dłużnych - szczególnie tych o niskim ryzyku. Warto również zwrócić uwagę, że kapitał przepływa z powrotem z USA do Europy, co widać w ciągu ostatnich dni na głównej parze walutowej.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
11:15 - Strefa euro - przetarg na LTRO,
14:30 - USA - sprzedaż detaliczna,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Przetarg na kredyty w ramach LTRO i towarzysząca mu konferencja Mario Draghiego wydają się być najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym nadchodzącego miesiąca. Analitycy spodziewają się, że chętni znajdą się na sumę około 150 mld euro. Gdyby popyt był wyraźnie mniejszy można spodziewać się że przyspieszy to inne działania EBC takie jak unijny QE. Jaki wpływ będzie mieć ta aukcja na złotego? Wielu analityków uważa, że dostęp do taniego pieniądza w pierwszej kolejności wesprze sąsiednie kraje rozwijające się, gdyż to tam stopy zwrotu z bezpiecznych inwestycji są najwyższe.

d4g5tmv

Również na dzisiaj zaplanowane jest posiedzenie Centralnego Banku Rosji. Tematem numer jeden będzie z pewnością słabnąca waluta. Gdyby zapadły jakieś decyzje, z pewnością odbije się do na walutach naszego regionu.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 11.09.2014 do 11.12.2014

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów utworzył nagły trend spadkowy. Mamy obecnie silny ruch w dół, przebito okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał i obecnie najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum na 4,1470. Wspomniane 4,1700 jest obecnie najbliższym oporem dla korekcyjnego ruchu powrotnego.
CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 11.09.2014 do 11.12.2014

d4g5tmv

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN po próbach przebicia maksimów utworzył kilkugroszową korektę. Oporem dla ruchów w górę jest 3,4740, czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego. W przypadku kontynuacji ruchu w dół bardzo silne wsparcie znajduje się w okolicach 3,4450, czyli na 3 miesięcznym minimum kursowym.

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 11.09.2014 do 11.12.2014

Kurs USD/PLN od początku listopada tworzy trend boczny, przebijając w ostatnich dniach linię wsparcia trendu wzrostowego. Dolne ograniczenie tego ruchu to okolice 3,3350. W przypadku ruchu w górę pierwszym oporem są okolice 3,3950, gdzie przebiega górne ograniczenie trendu, a następnie ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 11.09.2014 do 11.12.2014

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100, po czym zawrócił i od miesiąca porusza się w trendzie bocznym w zakresie 5,2300-5,3000.

Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

d4g5tmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g5tmv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj