Trwa ładowanie...

Czy EBC spełni oczekiwania rynków? - komentarz walutowy

Kolejny raz mamy na rynkach sytuację, gdzie inwestorzy czekają na ważne decyzje banków centralnych. Dzisiaj jest to co prawda aukcja LTRO, ale wiele osób wyczekuje jak zareaguje na jej efekty EBC i jakie będą dalsze kroki stymulowania gospodarki.

Share
Czy EBC spełni oczekiwania rynków? - komentarz walutowy
Źródło: AFP
dhecpw6

Od rana poznaliśmy dane na temat inflacji konsumenckiej w Niemczech i Francji. U naszego zachodniego sąsiada zgodnie z oczekiwaniami indeks wzrostu cen zwolnił do 0,6% w skali roku. We Francji, gdzie z kolei spodziewano się utrzymania obecnych poziomów, spadł on o 0,2% co 0,3%. Dane te nie spowodowały żadnej reakcji na głównej parze walutowej, gdyż inwestorzy wiedząc jak wpływa taniejąca ropa na zmiany cen, a szczególnie koszt transportu, byli przygotowani na taki scenariusz.

Warto bliżej przyjrzeć się cenom ropy. Jeżeli utrzymana zostanie dotychczasowa tendencja to czwartek będzie ostatnim dniem, kiedy będzie możliwa sprzedaż ropy powyżej 60 USD za baryłkę na giełdzie w Nowym Jorku. Ropa jest już najtańsza od 2010 roku, aczkolwiek do dołka z 2009 brakuje jeszcze około 30%. Jaki wpływ ma taniejąca ropa na rynki? Wbrew zwyczajowym tendencjom, kiedy taniejące surowce wzmacniają giełdę, obecnie widać strach na amerykańskim parkiecie. Spadki cen ropy pociągają za sobą również spadki głównych indeksów. Gdzie zatem zmierza kapitał? Skoro nie ma go ani na surowcach ani na giełdach, można spodziewać się go na papierach dłużnych - szczególnie tych o niskim ryzyku. Warto również zwrócić uwagę, że kapitał przepływa z powrotem z USA do Europy, co widać w ciągu ostatnich dni na głównej parze walutowej.

dhecpw6

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
11:15 - Strefa euro - przetarg na LTRO,
14:30 - USA - sprzedaż detaliczna,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Przetarg na kredyty w ramach LTRO i towarzysząca mu konferencja Mario Draghiego wydają się być najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym nadchodzącego miesiąca. Analitycy spodziewają się, że chętni znajdą się na sumę około 150 mld euro. Gdyby popyt był wyraźnie mniejszy można spodziewać się że przyspieszy to inne działania EBC takie jak unijny QE. Jaki wpływ będzie mieć ta aukcja na złotego? Wielu analityków uważa, że dostęp do taniego pieniądza w pierwszej kolejności wesprze sąsiednie kraje rozwijające się, gdyż to tam stopy zwrotu z bezpiecznych inwestycji są najwyższe.

Również na dzisiaj zaplanowane jest posiedzenie Centralnego Banku Rosji. Tematem numer jeden będzie z pewnością słabnąca waluta. Gdyby zapadły jakieś decyzje, z pewnością odbije się do na walutach naszego regionu.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 11.09.2014 do 11.12.2014

dhecpw6

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów utworzył nagły trend spadkowy. Mamy obecnie silny ruch w dół, przebito okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał i obecnie najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum na 4,1470. Wspomniane 4,1700 jest obecnie najbliższym oporem dla korekcyjnego ruchu powrotnego.
CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 11.09.2014 do 11.12.2014

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN po próbach przebicia maksimów utworzył kilkugroszową korektę. Oporem dla ruchów w górę jest 3,4740, czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego. W przypadku kontynuacji ruchu w dół bardzo silne wsparcie znajduje się w okolicach 3,4450, czyli na 3 miesięcznym minimum kursowym.

dhecpw6

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 11.09.2014 do 11.12.2014

Kurs USD/PLN od początku listopada tworzy trend boczny, przebijając w ostatnich dniach linię wsparcia trendu wzrostowego. Dolne ograniczenie tego ruchu to okolice 3,3350. W przypadku ruchu w górę pierwszym oporem są okolice 3,3950, gdzie przebiega górne ograniczenie trendu, a następnie ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 11.09.2014 do 11.12.2014

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100, po czym zawrócił i od miesiąca porusza się w trendzie bocznym w zakresie 5,2300-5,3000.

Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

dhecpw6

Podziel się opinią

Share
dhecpw6
dhecpw6