Trwa ładowanie...

Czy ECB wyłożył wszystkie karty na stół?

Co dzisiaj otrzymaliśmy ze strony Europejskiego Banku Centralnego? Stopy procentowe oczywiście nie uległy zmianie (refinansowa pozostała na poziomie 0,05 proc.) i szef ECB powtórzył, że to jest dno. Niemniej doświadczenie szwajcarskie mówi „nigdy, nie mów nigdy”, chociaż raczej nie dojdzie do tego wcześniej, niż w październiku 2016 r.

Share
Czy ECB wyłożył wszystkie karty na stół?
Źródło: DM BOŚ
d3ruq3u

Teraz kluczowy jest program QE, którego skala ma wynieść 60 mld EUR miesięcznie przy czym 88 proc. udziału będą stanowić obligacje rządowe, czyli 52,8 mld EUR – reszta będzie kontynuacją obecnego procesu, czyli zakupów ABS-ów i listów zastawnych. Co ciekawe ECB, można się domyślać, że pod naciskiem Niemców przeniósł ryzyka na lokalne banki centralne. To one mają dokonywać 80 proc. wolumenu miesięcznych zakupów. Europejski Bank Centralny skoncentruje się na kontynuacji skupu papierów prywatnych, oraz w 8 proc. będzie partycypował w zakupach papierów rządowych. Cały proces ma rozpocząć się w marcu b.r. i zakończyć we wrześniu 2016 r., co daje łączną wartość programu QE na poziomie 1,14 bln EUR. To ciut więcej, niż oczekiwał rynek. W kwestii papierów greckich to można spodziewać się, że zastosowane zostaną tu specjalne kryteria – ECB wspomniał dzisiaj ogólnikowo, że będą one dotyczyć wszystkich krajów strefy euro, które wcześniej korzystały z międzynarodowej pomocy. Później o tym, że papiery greckie mogą
jednak zostać całkowicie pominięte w programie QE poinformował grecki premier – Antonis Samaras.

Na samym QE dzisiaj się jednak nie skończyło. Widać, że ECB nie był raczej zbyt zadowolony z ostatnich wyników programów T-LTRO, które w założeniu miały zintensyfikować akcję kredytową w bankach komercyjnych. W efekcie Draghi i spółka poszli za ciosem rezygnując z dodatkowej marży w wysokości 10 p.b. – teraz banki komercyjne będą pożyczać środki po koszcie równym stopie refinansowej, czyli 0,05 proc.

Czy szef ECB wyłożył dzisiaj wszystkie karty na stół? Raczej tak – teraz jedyna opcja to scenariusz amerykański lub japoński, czyli kolejne programy QE, które mogą być większe od poprzednich. Wiele, zatem będzie zależeć od napływających danych, ale tych bieżących, tylko na przełomie 2015/16 r. Wtedy rynek będzie wyceniał prawdopodobieństwo QE2 w strefie euro.

d3ruq3u

Długofalowo ruch ECB jest, zatem wyraźnie „gołębim” akcentem. Jego efektem będzie dalsze osłabienie się euro, chociaż warto zestawiać wspólną walutę z drugą w parze. Zwłaszcza, że pozostaje czekać na odpowiedź innych europejskich banków centralnych, które nie będą chciały dopuścić do nadmiernego umocnienia się własnej waluty względem euro. I pierwsze już są – po raz drugi w ciągu 4 dni na cięcie stóp zdecydował się bank centralny Danii – teraz główna stopa wynosi -0,35 proc. wobec -0,2 proc. wcześniej. Inwestorów najbardziej może interesować jednak potencjalny ruch ze strony Narodowego Banku Szwajcarii. Wydaje się, że narzędzie jakim są ujemne stopy procentowe może być chętniej stosowane w tym roku przez Thomasa Jordana i jego kolegów z SNB. Jak pokazały ostatnie tygodnie, decyzja o dalszym ścięciu stóp może praktycznie zapaść w każdym momencie.

Na razie EUR/CHF lekko zjechał poniżej parytetu i oscyluje w okolicach 0,99. Do testu wsparcia na 0,9710-0,9749 widocznego na poniższym wykresie 4-godzinowym nie doszło. To, co teraz będzie wpływać na notowania wspólnej waluty to wyniki niedzielnych wyborów w Grecji. Pierwsze reakcje na wygraną Syrizy mogą być negatywne, chociaż taki wynik jest powszechnie oczekiwany w oparciu o sondaże. Kluczowe będzie to, czy Syriza ma zdolność do samodzielnej władzy, czy musi dzielić ją chociażby z komunistami, co paradoksalnie zwiększałoby element radykalny i utrudniało potencjalne negocjacje z międzynarodowymi pożyczkodawcami. Bo nie można wykluczyć, że Aleksis Tsipras i jego koledzy zaczną ostatecznie szukać kompromisu mającego na celu uniknięcie scenariusza Grexitu.
[ Wykres 4-godzinowy EUR/CHF

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d3ruq3u

W przypadku EUR/USD zeszliśmy dzisiaj na nowe minima, czyli poniżej piątkowych 1,1459. Opór w rejonie 1,1637-58 bazujący na dawnych minimach z 2005 r. niestety spełnił swoją rolę. Najbliższe istotne wsparcie można wskazać w okolicach 1,1379, czyli dołka z listopada 2003 r. Relacje oparte o Fibonacciego wskazują nawet na rejon 1,12 (tam wypada chociażby 61,8 proc. zniesienia historycznej rozpiętości EUR/USD).
[ Wykres dzienny EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

d3ruq3u

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d3ruq3u

Podziel się opinią

Share
d3ruq3u
d3ruq3u