Czy kobiety będą pracować w kopalniach?
Kobiety będą dopuszczone do pracy pod ziemią w kopalniach, jeśli Sejm przyjmie rządowy projekt.
13.03.2008 | aktual.: 13.03.2008 16:18
Kobiety będą dopuszczone do pracy pod ziemią w kopalniach, jeśli Sejm przyjmie rządowy projekt wypowiedzenia przez Polskę konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczący pracy kobiet pod ziemią.
W środę projekt ustawy, wyrażającej zgodę na wypowiedzenie przez prezydenta konwencji, poparły sejmowe Komisje Polityki Społecznej i Rodziny oraz Spraw Zagranicznych. Projekt trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie.
Wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko, uzasadniając konieczność wypowiedzenia, powiedział, iż "konwencja została uchwalona w latach 30., kiedy warunki pracy w kopalniach odbiegały od tych w XXI wieku". Dodał, że obecnie jest ona przestarzała i nie spełnia wymogów równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia.
"Nie uchylając przepisów dotyczących zakazu pracy kobiet pod ziemią w kopalniach, Polska naraża się na postępowanie o naruszenie prawa UE i w konsekwencji na dotkliwe kary finansowe" - mówił Mleczko. Zwrócił uwagę, że obecnie kwestie pracy w kopalniach są regulowane przez inną, nowocześniejszą konwencję MOP z 1995 roku, która ustala zasady bezpieczeństwa bez względu na płeć.
Mleczko zaznaczył, że w konsekwencji zmienić się będą musiały inne przepisy prawa dotyczące zatrudniania kobiet. "Jest to pierwszy etap pewnej tendencji" - dodał.
Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski zapewnił, że wypowiedzenie konwencji "nie ograniczy praw i wolności zawartych w konstytucji".
Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 45 została przyjęta 21 czerwca 1935 roku. Polska ratyfikowała konwencję w maju 1957 roku. Według konwencji, "żadna osoba płci żeńskiej, bez względu na wiek, nie może być zatrudniona przy pracach pod ziemią w kopalniach". Kobiety mogą pełnić jedynie naziemne stanowiska kierownicze oraz być zatrudnione np. w służbach sanitarnych kopalni.
Na temat niezgodności przepisów prawa pracy wynikających z konwencji z prawem UE wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości w 2005 roku.
Konwencja MOP z 1935 roku została ratyfikowana przez 97 państw, jednak spośród nich 13 państw ją wypowiedziało. Wśród 16 państw UE związanych konwencją sześć już ją wypowiedziało, a osiem zgłosiło chęć jej wypowiedzenia.
Wypowiedzenie konwencji jest możliwe do końca maja 2008 roku. Jeśli Polska wypowie konwencję, przepisy z niej wynikające stracą moc po upływie roku.